seaman

dotpay
geotrust

Francja zbudowała atomowy okręt podwodny o właściwościach krewetki

Francja zbudowała atomowy okręt podwodny o właściwościach krewetki

W Cherbourgu, w obecności francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i dowódcy marynarki wojennej kraju admirała Christophe'a Prazaca, odbyła się ceremonia zwodowania atomowej łodzi podwodnej Suffren ze stoczni.

Jest to główny statek z serii sześciu okrętów podwodnych, które zastąpią we francuskiej flocie okręty podwodne typu Rubis, które nie spełniły oczekiwań. Testy statku były kilkakrotnie przekładane ze względu na fakt, że twórca okrętów podwodnych, holding Naval Group, zawarł umowę z rządem francuskim o stałej cenie, ale nie o dacie. A rozwój i budowa całej serii będzie kosztować budżet rekordowo mało: tylko 10,2 miliarda dolarów, pisze „The Drive”.

Główną zaletą nowej klasy okrętów podwodnych jest niska wykrywalność. Twórcy Suffen przeanalizowali niedociągnięcia okrętów podwodnych typu Rubis (wyróżniają się wysokim poziomem hałasu) i użyli silnik ze strumieniem wody, zapożyczony z norweskiego okrętu podwodnego kształt ogona w formie litery X i inne modne technologie.

Czytaj więcej na pl.sputniknews.com

Autonomiczne statki towarowe są bliżej, niż myślicie

Autonomiczne statki towarowe są bliżej, niż myślicie

Chociaż to o autonomicznych samochodach słyszymy częściej, a największe koncerny coś tam w tym dłubią, to chyba zgodzicie się ze mną, że wiele wody upłynie w Wiśle, zanim zobaczymy na ulicach dziesiątki tych dzieł. Szanse na to są przy tym znacznie większe na morzu, bo okazuje się, że coraz więcej największych firm morskiego transportu próbuje uszczknąć sobie kawałek autonomicznego tortu w postaci autonomicznych statków transportowych.

Każdy może wyobrazić sobie to, jakie korzyści niesie za sobą przeniesienie morskiego transportu na autonomiczne poletko. W środku takiego statku znalazłaby się masa dodatkowego miejsca na towary, których dodatkowe dziesiątki ton z łatwością by się tam zmieściły przez braki pomieszczeń gospodarczych, mieszkalnych i sterowni. Innymi słowy, gra jest warta świeczki, a obcięcie kosztów na personel z pewnością dodaje do tego swoje trzy grosze.

Czytaj więcej na whatnext.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Somalijscy piraci przeżywają niespodziankę!

Nowy żaglowiec z polską banderą

Nowy żaglowiec z polską banderą

Historyczna chwila w Gdańsku. Do floty polskich żaglowców dołączyła brygantyna Baltic Beauty. 40-metrowa jednostka zamieniła banderę ze szwedzkiej na biało-czerwoną. Wkrótce zmieni się także jej port macierzysty - Gdańsk zastąpi szwedzkie Ronneby

Baltic Beauty to stały uczestnik gdańskich zlotów żaglowców. Jednostka jest doskonale znana i łatwo rozpoznawalna, ze względu na niebieski kadłub z białym pasem imitującym furty działowe. Przez niemal 30 lat z „Bałtycką Pięknością” związany był szwedzki armator i pasjonat morza Victor Gottlow. To on, po zakupie niszczejącej jednostki w 1979 r., wyremontował ją i przekształcił w żaglowiec. Po tym, jak przeszedł na emeryturę, przekazał swój ukochany statek w polskie ręce. Od 2018 r. operatorem Baltic Beauty jest gdański Dom Armatorski POLsail. Zmiana bandery jest kolejnym etapem tej współpracy.

Czytaj więcej na trojmiasto.wyborcza.pl

Irańskie kutry chciały przechwycić tankowiec

Irańskie kutry chciały przechwycić tankowiec

Irańskie łodzie próbowały utrudnić wypłyniecie brytyjskiego tankowca z regionu Zatoki Perskiej. Kutry wycofały się dopiero po ostrzeżeniu okrętu HMS Montrose.

Jak podaje BBC do irańsko-brytyjskiego incydentu doszło w cieśninie Ormuz. Trzy kutry miały w środę podjąć próbę zawrócenia wypływającego z Zatoki Perskiej brytyjskiego tankowca. Statek ten płynął w eskorcie HMS Montrose, która wezwała irańskie łodzie do wycofania się.

Według informacji mediów Irańczycy twierdzili, że bez zmiany kursu brytyjski statek wejdzie na wody terytorialne Iranu. Na temat incydentu wypowiedział się już rzecznik brytyjskiego rządu - Wbrew prawu międzynarodowemu trzy irańskie statki próbowały utrudnić przepłynięcie statku British Heritage przez cieśninę Ormuz. Jesteśmy zaniepokojeni tym działaniem i namawiamy władze Iranu do deeskalacji sytuacji w regionie. Łodzie najprawdopodobniej należały do Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Agencja informacyjna Fars podała, że władze IKSRI zaprzeczają, że to właśnie ich jednostki utrudniały przepłynięcie brytyjskiego tankowca.

Czytaj więcej na wiadomosci.gazeta.pl

Kto zbuduje statek ratowniczy za 270 mln złotych?

Kto zbuduje statek ratowniczy za 270 mln złotych?

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poszukuje podmiotu, który zrealizuje dla jednostki dostawę wielozadaniowego statku ratowniczego. Na jego dostarczenie wykonawca będzie miał 24 miesiące od podpisania umowy.

Przedmiotem zamówienia opublikowanego przez MSPiR jest dostawa statku obejmująca jego zaprojektowanie, budowę i wyposażenie zgodnie z opisem technicznym oraz wzorem umowy. Chodzi również o przeszkolenie personelu w zakresie operowania statkiem i jego wyposażeniem. Na realizację zamówienia Służba SAR zamierza przeznaczyć maksymalnie 273,400 mln złotych netto, a część tej sumy pochodzi ze środków Unii Europejskiej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, III Osi Priorytetowej, w ramach Działania 3.2. Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych dla Projektu „Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa”).

Czytaj więcej na infosecurity24.pl

Śmierć 1,5-rocznej dziewczynki na statku. Dziadek wypuścił dziecko z rąk

Śmierć 1,5-rocznej dziewczynki na statku. Dziadek wypuścił dziecko z rąk

Tragedia na ogromnym statku wycieczkowym należącym do Royal Caribbean. 1,5-roczna dziewczynka wyślizgnęła się z rąk dziadka. Dziecko spadło z dużej wysokości na beton.

Dziewczynka uderzyła o betonowe nabrzeże w Portoryko. Dziecko nie miało szansy na przeżycie. 1,5-roczna dziewczynka pochodziła ze stanu Indiana - podaje "New York Post".

Statek wycieczkowy "Freedom of the Seas" cumował w San Juan. Jak wynika z doniesień, dziadek dziewczynki trzymał ją w rękach, gdy nagle dziecko wyślizgnęło się. Spadło na beton z wysokości 11. piętra.

Czytaj więcej na o2.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Starcie okrętów podwodnych Rosji i USA

Starcie okrętów podwodnych Rosji i USA

Groźna konfrontacja łodzi podwodnych USA i Rosji w okolicach Alaski. Według izraelskiego serwisu Rosjanie wystrzelili torpedę. Waszyngton i Kreml miały zwołać po tym incydencie pilne narady.

Zaczęło się ponoć od "przechwycenia" atomowej łodzi podwodnej. Amerykanie mieli przechwycić rosyjski okręt podwodny, który eskortował podwodny okręt strategiczny – podał izraelski serwis militarny DEBKAfile, powołując się na anonimowe źródła wojskowe.

Czytaj więcej na o2.pl

Awaria wycieczkowca. Tysiące pasażerów utknęło na statku

Awaria wycieczkowca. Tysiące pasażerów utknęło na statku

Tysiące pasażerów utknęło na pokładzie statku wycieczkowego w Barcelonie, a osoby, które miały popłynąć kolejnym rejsem dowiedziały się, że jest on odwołany. Klienci, którzy wykupili kosztowne wycieczki są wściekli. Norweska firma obiecała zwrócić im pieniądze.

Norwegian Pearl, będący częścią floty Norwegian Cruise Line (NCL) zbliżał się do końca 13-dniowego rejsu, który rozpoczął się 22 czerwca w Amsterdamie. Wycieczkowiec dotarł do Barcelony 2 lipca i ma problem, żeby ruszyć w dalszą podróż. Pasażerom przekazano, że planowany przystanek w Monako anulowano. Pominięto także port w mieście Palma na Majorce.

Czytaj więcej na o2.pl

Pożar na tajnym rosyjskim okręcie podwodnym. 14 ofiar

Pożar na tajnym rosyjskim okręcie podwodnym. 14 ofiar

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o pożarze na „głębokowodnym aparacie”, w wyniku którego zginęło 14 marynarzy. Wypadek miał miejsce 1 lipca 2019 r., jednak zdecydowano się go ujawnić dopiero dzień później. Prawdopodobnie dlatego, że uczestniczył w nim jeden z najtajniejszych rosyjskich okrętów podwodnych.

Do tragicznego wypadku w rosyjskiej marynarce wojennej doszło 1 lipca 2019 r. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, w wyniku pożaru, który wybuchł na pokładzie „naukowo-badawczego aparatu głębokowodnego” zginęło 14 marynarzy. Jak na razie wskazuje się, że przyczyną śmierci wszystkich Rosjan było zatrucie.

Czytaj więcej na defence24.pl

Statek z górą śmieci dotarł do Kanady

Statek z górą śmieci dotarł do Kanady

Kanada zabrała z Filipin swoje śmieci. Statek z 69 kontenerami wypełnionymi odpadami dotarł do Kanady w sobotę. Wcześniej prezydent Filipin Rodrigo Duterte groził, że wypowie Kanadzie wojnę, jeśli śmieci nie zostaną zabrane.

Kontenerowiec Anna Maersk zadokował w porcie na obrzeżach Vancouver. Śmieci zostaną spalone w zakładzie w Burnaby, który zajmuje się przetwarzaniem odpadów na energię. Jak informuje agencja Reutera, nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi.

Spór o śmieci trwał od 2013 roku. Kanadyjczycy porzucili odpady na Filipinach, błędnie opisując je jako nadający się do recyklingu plastik. W rzeczywistości wśród śmieci była elektronika, gazety, a nawet zużyte pieluchy. W 2016 roku filipiński sąd orzekł, że Kanada musi zabrać śmieci.

Czytaj więcej na o2.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź