seaman

dotpay
geotrust

Mija 109 lat od zatonięcia Titanica

Mija 109 lat od zatonięcia Titanica

Oto 10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o katastrofie

Z nocy ze środy na czwartek (14 na 15 kwietnia) minie 109 lat od jednej z najgłośniejszych tragedii, jakie kiedykolwiek rozegrały się na morzu. Chodzi o zatonięcie Titanica, który uderzył w górę lodową podczas swojego dziewiczego rejsu, zabierając ze sobą na dno 1 tys. 502 osoby. Przez ponad wiek ta katastrofa obrosła wieloma mitami. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co tak naprawdę o niej wiadomo. Przygotowaliśmy zestawienie 10 mniej znanych faktów o Titanicu.

Czytaj więcej na onet.pl/informacje

Izraelski statek zaatakowany

Izraelski statek zaatakowany

W pobliżu portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaatakowano izraelski statek towarowy. Wstępnie wiadomo, że nikt nie zginął. Nieoficjalnie winą za atak obarczany jest Iran.

Izraelskie wiadomości telewizyjne cytują anonimowych izraelskich urzędników, którzy obwiniają Iran za ten atak. Informacji tej oficjalnie nie potwierdziło jeszcze izraelskie ministerstwo transportu, nie ma też komentarza ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Incydent miał miejsce dzień po tym, jak Iran oskarżył Izrael o akt sabotażu w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku i awarii w dostawie energii elektrycznej.

Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl

Zobaczyliśmy ORP Błyskawica w czasie remontu

Zobaczyliśmy ORP Błyskawica w czasie remontu

Do 8 czerwca potrwa remont ORP Błyskawica w Stoczni Wojennej w Gdyni. Prace obejmują zarówno konserwacje elementów podwodnych, jak i nadwodnych, a każdego dnia przy okręcie pracuje od 150 do 200 osób. Przyglądaliśmy się remontowi jednego z najpopularniejszych symboli Gdyni.

 

ORP Błyskawica odpłynął z nabrzeża nieco ponad miesiąc temu. Według umowy zawartej ze stocznią wszystkie prace mają zostać wykonane w ciągu 90 dni. Oznacza to, że w pierwszej połowie czerwca Błyskawica powinna być gotowa do powrotu na skwer Kościuszki. Termin ten może zostać nieco wydłużony ze względu na prace weryfikacyjne.

Czytaj więcej na trojmiasto.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

To chyba nie pierwszy raz, kiedy tak woduje statek.

80 lat temu zmarł Mariusz Zaruski

80 lat temu zmarł Mariusz Zaruski

80 lat temu, 8 kwietnia 1941 r., w sowieckim więzieniu w Chersoniu zmarł Mariusz Zaruski – generał Wojska Polskiego, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pionier polskiego żeglarstwa.

Urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie na Podolu. Uczył się w szkole powszechnej w Mohylowie, a następnie w gimnazjum w Kamieńcu Podolskim. Dzięki wychowaniu patriotycznemu, jakie wyniósł z domu rodzinnego, w czasie edukacji szkolnej Zaruski nie uległ rusyfikacji.

W 1885 r. zdał maturę i wyjechał na studia matematyczno-fizyczne do Odessy. To właśnie tam urzekło go morze. Fascynacja była tak silna, że morze zaczął malować i przeniósł się do Szkoły Sztuk Pięknych.

Czytaj więcej na niezalezna.pl

Kanał Sueski ponownie zablokowany. Dwa tankowce zatamowały ruch

Kanał Sueski ponownie zablokowany. Dwa tankowce zatamowały ruch

Kanał Sueski ponownie został zablokowany. Dwa tankowce pływające pod włoską i grecką banderą miały kłopoty techniczne. Jeszcze tego samego dnia udało się z problemami uporać i ruch został wznowiony.

Kanał Sueski we wtorek zablokowały pływający pod włoską flagą tankowiec M/T Rumford oraz pod grecką – Minerva Nike.

Jako pierwszy kluczową drogę morską zablokował włoski tankowiec. Egipskie służby zostały postawione w stan gotowości i wysłały dwa holowniki – Tim Hope i Mosaed 3. Tankowiec M/T Rumford miał problemy z silnikiem.

Czytaj więcej na nczas.com

Ważny projekt Akademii Morskiej

Ważny projekt Akademii Morskiej

Akademia Morska w Szczecinie buduje Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.

Budowa CEOP-u ruszyła w styczniu 2019 r. W październiku 2018 r. umowę wsparcia inwestycji podpisali marszałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz rektor AM, prof. Wojciech Ślączka. Akademia Morska w Szczecinie – to obok Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej – trzecia uczelnia w regionie, która zdecydowała się skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, by rozwijać publiczną infrastrukturę badawczą.

– Powstające Centrum to bardzo dobre wieści dla Pomorza Zachodniego, a Akademia Morska to nasz sprawdzony partner wśród uczelni. Kiedy patrzę na trwająca budowę CEOP jestem przekonany, że zakontraktowaliśmy jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej – przekonywał Geblewicz. – Będzie to ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Oskarżano ją o blokadę Kanału Sueskiego. 29-latka przemówiła

Oskarżano ją o blokadę Kanału Sueskiego. 29-latka przemówiła

Marwa Elselehdar, pierwsza egipska kapitan statku, została oskarżona o blokadę Kanału Sueskiego. Mimo że w chwili, kiedy doszło do blokady, znajdowała się akurat setki kilometrów dalej.

Marwa Elselehdar, 29-letnia kapitan, została oskarżona o blokadę Kanału Sueskiego. W mediach pojawiły się informacje, że to przez jej działania wielki kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie.

- Byłam w szoku - mówi 29-latka. W czasie blokady kanału Sueskiego Marwa pracowała jako pierwsza oficer w Aleksandrii - setki kilometrów dalej. Nie było mowy, aby jakkolwiek wpłynęła na wypadek kontenerowca. Plotki zaczęły się jednak rozchodzić po sieci. Pojawiły się zrzuty artykułów rzekomo opublikowanych przez Arab News, które wprost ją oskarżały.

Czytaj więcej na o2.pl

Ulga abolicyjna została ograniczona. Co z rezydencją podatkową

Ulga abolicyjna została ograniczona. Co z rezydencją podatkową

Polak pracował na statku pływającym pod banderą Malty, ale dla norweskiej firmy. Na podstawie umowy ws. unikania podwójnego opodatkowania, nie zamierzając osiągać przychodów w Polsce, wystąpił o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za cały 2019 r. do kwoty 0 zł. Jednocześnie wniósł o stwierdzenie, że brak jest opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce dla jego przychodów osiąganych z tytułu pracy dla norweskiego armatora, co oznaczałoby również konieczność dokonania przez organ podatkowy zwrotu całości wpłaconych przez niego zaliczek na podatek. Jak zareagował fiskus?

Zgodnie z art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy.

Czytaj więcej na podatki.egospodarka.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź