seaman

dotpay
geotrust

Posłanka PiS zrezygnowała z funkcji matki chrzestnej statku PŻM

Posłanka PiS zrezygnowała z funkcji matki chrzestnej statku PŻM

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk zrezygnowała z tytułu matki chrzestnej statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s Tczew. Wyjaśniła, że nie chce "stawać w konkury" z Magdaleną Kubicką-Netką, której tytuł zaproponowano wcześniej.

Jak podało Radio Gdańsk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk powiedziała, że armator powinien dotrzymać danego wcześniej słowa.

- Armator wcześniej złożył propozycję pani Magdalenie Kubickiej-Netce i ta propozycja została przyjęta. Nie wiedziałam o tym. W związku z tym nie widzę powodu, żeby w konkury stawać. Żadne paragrafy, zapisy na papierze nie obowiązują tak, jak dane słowo. Dedykuję to armatorowi, słowa trzeba dotrzymać. Rezygnuję z bycia matką chrzestną m/s Tczew - powiedziała, cytowana przez Radio Gdańsk, posłanka.

Czytaj więcej na szczecin.onet.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

GoPro Awards: Z kamerą na tonącym okręcie

Tatuaże marynarskie: Co oznaczają m.in. kotwica, statek

Tatuaże marynarskie: Co oznaczają m.in. kotwica, statek

Wytatuowana kotwica na przedramieniu, jaskółka na piersi, lub napis hold na kostkach. Pewnie nieraz zastanawialiście się, co takie tatuaże mogą znaczyć i skąd się wzięły u ich posiadacza. Okazuje się, że takie tatuaże są zarezerwowane dla żeglarzy. A każdy ma ściśle określoną symbolikę. Zobaczcie, co oznaczają tatuaże marynarskie.

Tatuowanie ciała to zwyczaj niemal tak stary jak ludzkość. Już dawne plemiona ozdabiały swoje ciała rysunkami. Ale jeszcze do niedawna tatuaże kojarzyły się często z ludźmi wyjętymi spod prawa i więźniami.

Takie skojarzenie ma swoje podstawy, często bowiem swoje tatuaże mają członkowie gangów, np. meksykańskich karteli narkotykowych czy japońskiej Yakuzy.

Czytaj więcej na gk24.pl

Ginęli z honorem na ORP "Grom"

Ginęli z honorem na ORP "Grom"

ORP „Grom”, duma Polskiej Marynarki Wojennej, został zatopiony 4 maja 1940 przez niemiecki bombowiec Heinkel He 111. Oto niezwykłe wspomnienia ocalałego marynarza.

-„Byliśmy na naszym wspaniałym Gromie zgrani i szczęśliwi, ale gniewni i skorzy do zapłaty Niemcom za Warszawę, za Polskę, za zgliszcza i śmierć. Nasze działa z ORP Grom w Narviku w 1940 r. dawały im, "szkopom", dobrze popalić. Dowódcy dział świetnie się spisywali, trafiając niemal za każdym razem w zmotoryzowane kolumny Niemców. Szczęście niestety nas opuściło. W nocy z 3 na 4 maja miałem wachtę. Przygotowywaliśmy się do odcumowania z portu w Narviku. Około godziny 8 rano, bardzo wysoko lecący samolot nieprzyjaciela, Heinkel He 111, zrzucił bombę, która trafiła w naszego Groma, zabijając od razu kilkunastu marynarzy, w tym szefa radiooperatorów. Zawyły syreny alarmowe. Marynarze, znajdujący się pod pokładem, w popłochu chcieli jak najszybciej wydostać się na górny pokład Groma. Ten jednak szybko tonął. Wielu marynarzy było rannych, wielu poparzonych. Wszędzie na pokładzie były porozrywane mundury i krew.

Czytaj więcej na salon24.pl

Nowy masowiec PŻM

Nowy masowiec PŻM

Matką chrzestną nowej jednostki będzie Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska Mielewczyk, masowiec w trakcie chrztu otrzyma imię Tczew.

Chrzest statku ma się odbyć na początku kwietnia w Policach. Wtedy też jednostka dopłynie do tego portu, poinformował Zarządca Komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki.

- Wyciągnęliśmy kolejny statek z pożaru finansowego, oczywiście jest to masowiec 38,5 tysiąca ton ładowności, 18 do 20 osób załogi. Ta załoga jest w tej chwili na tym statku, płynie do Casablanki, z zatoki Meksykańskiej. Następnie najprawdopodobniej załaduje fosfaty dla fabryki w Policach - powiedział Paweł Brzezicki.

Czytaj więcej na radioszczecin.pl

Elektra walczy o tytuł "Statku Roku" 2018. Możesz głosować

Elektra walczy o tytuł "Statku Roku" 2018. Możesz głosować

P 310 "Elektra", czyli prom pasażersko-samochodowy o innowacyjnym napędzie hybrydowym, wybudowany w stoczni Crist, został nominowany w kategorii "Statek roku" w konkursie Marine Propulsion Awards. O nominacji zdecydowało fachowe jury, ale o tym kto wygra, zdecydują internauci. Możemy głosować do 19 marca.

Konkurs Marine Propulsion Awards prowadzony jest przez wydawcę czasopisma i serwisu "Marine Propulsion & Auxiliary Machinery". W rywalizacji o nagrodę "Elektra" musi walczyć z naprawdę ciekawymi jednostkami, więc każdy głos się liczy. Głosowanie zakończy się w poniedziałek 19 marca, a zwycięzca zostanie ogłoszony 17 kwietnia na konferencji Sulfur Cap 2020 Conference, poświęconej dalszym zmianom zachodzącym w transporcie morskim, które wiążą się z koniecznością stosowania technologii ograniczających szkodliwe emisje.

Czytaj więcej na biznes.trojmiasto.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Możliwości nowego silnika do gier Unreal Engine 4 - Wizyta na wycieczkowcu Titanic zrobionego w pełnej skali!!

W Australii znaleziono najstarszą znaną wiadomość w butelce

W Australii znaleziono najstarszą znaną wiadomość w butelce

Tonya Illman z Perth znalazła najstarszą znaną wiadomość w butelce. Kobieta natknęła się na nią podczas spaceru po odległej plaży w Zachodniej Australii. Państwo Illman wyjęli znajdujący się wewnątrz papier i wysuszyli go w kuchence. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, co się na nim znajduje.

Teraz eksperci potwierdzili, że Illmanowie znaleźli autentyczną wiadomość z niemieckiego statku. Jest ona datowana na 12 czerwca 1886 roku. Wiadomość została wyrzucona ze statku Paula prowadzącego na zlecenie Niemieckiego Obserwatorium Morskiego eksperymenty dotyczące oceanów i szlaków handlowych. Wiadomość liczy sobie zatem 132 lata. Dotychczas najstarsza wiadomość w butelce miała 108 lat. Tyle bowiem czasu upłynęło pomiędzy jej wrzuceniem do morza a odnalezieniem.

Czytaj więcej na kopalniawiedzy.pl

Solidarność kontra zarządca PŻM

Solidarność kontra zarządca PŻM

Odwołania Pawła Brzezickiego z funkcji zarządcy komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej domaga się Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Chodzi m.in. o sprawę ujawnienia alkoholu w pomieszczeniu wynajmowanym związkowi. Według „Solidarności”, to prowokacja, a zarządca miał tam wtargnąć pod nieobecność związkowców. Ten zaprzecza i wyjaśnia, że alkohol znaleźli pracownicy ochrony podczas rutynowej kontroli w obiekcie.

Pismo z wnioskiem o poparcie w sprawie odwołania Brzezickiego skierowano do Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej „Solidarności”. Zarządcy zarzuca się „niedopuszczalne i naruszające prawo działania”, a Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej brak na nie reakcji.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Nowy statek wielozadaniowy będzie służył Urzędowi Morskiemu

Nowy statek wielozadaniowy będzie służył Urzędowi Morskiemu

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, związanej z budową dwóch wielozadaniowych jednostek pływających (projekt unijny, w ramach POiŚ) – Remontową Shipbuilding S.A. z Gdańska. Wartość umowy – ok. 213,5 mln złotych.

Statki w szczególności posłużą do utrzymania i aktualizacji oznakowania nawigacyjnego szlaków morskich i śródlądowych dróg wodnych, a więc głównie do transportu, obsługi, wymiany oraz kontroli pław (boi), również w warunkach zalodzenia akwenów. Ich konstrukcja umożliwi, należące do ich głównych zadań w okresie zimowym, lodołamanie. Będą również wyposażone w urządzenia niezbędne do realizacji zadań hydrograficznych. Jednostki wielozadaniowe, w przypadku wystąpienia katastrofy morskiej, będą mogły wspomagać i prowadzić ważne dla bezpieczeństwa na morzu działania ratownictwa morskiego (SAR), przeciw-pożarowe i ratownictwa technicznego, takie, jak holowanie jednostek pływających, zwalczanie rozlewów olejowych, gaszenie pożarów, podejmowanie rozbitków i inne funkcje ratownicze.

Czytaj więcej na swinoujskie.info

Cztery dekady temu powstał największy w historii statek

Cztery dekady temu powstał największy w historii statek

Trzy miesiące potrzebowało 18 tys., pracowników stoczni rozbiórkowej Alang w Indiach na rozebranie tankowca Seawise Giant największego statku, jaki pływał po morzach i oceanach. Właśnie mija 40 lat od zwodowania tej jednostki.

  • Początkowo statek miał być krótszy o ponad 70 metrów. 
  • Okazało się jednak, że jednostka jest zbyt wielka, a przez to kłopotliwa w użytkowaniu. 
  • Przez pewien czas służyła jako wielki, pływający zbiornik ropy.

Co ciekawe statek wcale nie był budowany jako największa jednostka pływająca. Początkowo miał mieć 376 m długości. Jednak okazało się, że wybudowana w japońskiej Yokosuce jednostka ma poważną wadę. Po rozpoczęciu testów okazało się, że jej kadłub wypada w bardzo nieprzyjemne drgania. Pierwotny nabywca statku zrezygnował z niego, a od stoczni postanowił kupić go Uniwersal Petroleum Carriers. Amerykanie postanowili także o wydłużeniu kadłuba. Po dodaniu dodatkowych sekcji, statek osiągnął imponujące niemal 458,5 metra długości. Wartość niepobitą po dziś dzień.

Czytaj więcej na logistyka.wnp.pl

Lodowy rejs parowca Elbląg III

Lodowy rejs parowca Elbląg III

Cel był jeszcze daleko, tym bardziej że "Elbing III" mógł płynąć z silnikiem na połowę mocy. Tymczasem po południu statek zaczął się przechylać coraz bardziej na sterburtę.

Kilka dni temu odbyła się kolejna dyskusja nad przekopem Mierzei Wiślanej. W jej trakcie pytano m.in. o to, co będzie tym przekopem transportowane do i z Elbląga oraz jak taki przekop i kanał żeglugowy będzie funkcjonował w porze zimowej. Poniżej tekst mówiący o tym iż żeglowanie w porze zimowej było niezwykle utrudnione, żeby nie powiedzieć – niemożliwe.

Tym niemniej przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym żegluga przez Zalew Wiślany, w tak zwanym sezonie, do Gdańska i do innych portów niemieckich oraz europejskich odbywała się bez większych przeszkód. Wynikało to z prozaicznego faktu iż Piława (dzisiaj Bałtyjsk) leżała w granicach Niemiec, a Cieśnina Piławska była ogólnie dostępna. Transportowano przez nią tysiące ton towarów wytwarzanych w wielkoprzemysłowym Elblągu, a ponadto tędy przechodziły również statki wyprodukowane w stoczni F. Schichau. Pływały m.in. statki klasy „Elbląg”, które jeszcze pod koniec XIX w. były wykorzystywane do dowozu surowców dla poszczególnych zakładów firmy.

Czytaj węcej na dziennikelblaski.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

30 dni rejsu w przyśpieszeniu 

Czy można zarobić na PŻM? Port Gdynia w to wierzy

Czy można zarobić na PŻM? Port Gdynia w to wierzy

Zarząd Morskiego Portu Gdynia przyznał, że zaangażował się finansowo w PŻM. Od kilku miesięcy spekulowano na ten temat w środowisku, ale władze Portu unikały odpowiedzi. Dziś twierdzą, że to była dobra inwestycja, a nie koło ratunkowe.

W ostatnim czasie ZMPG pochwalił się dobrymi wynikami za ubiegły rok. W Porcie Gdynia przeładowano 21,2 mln ton, co stanowi rekord w historii portu. Jest to prawie o 9 procent więcej niż w roku 2016. Lepszym wynikom przeładunkowym towarzyszą też bardzo dobre wyniki finansowe. Zysk netto ZMPG przekroczył 77 mln zł i jest wyższy aż o 28 proc. w porównaniu do wyniku uzyskanego w 2016 roku. Warto zauważyć, że dynamika wzrostu w Gdyni wyniosła aż 8,6 proc. i była niewiele gorsza od tej osiągniętej w Porcie Gdańsk, która wyniosła 8,9 proc., i dużo lepsza niż w Porcie Szczecin Świnoujście, która tam wyniosła tylko 5,4 proc.

Czytaj więcej na biznes.trojmiasto.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź