seaman

dotpay
geotrust

Ten statek zna każdy mieszkaniec Szczecina

Ten statek zna każdy mieszkaniec Szczecina

W tym roku mija 20 lat, odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie - "Nawigatorem XXI".

Świętowanie okrągłego jubileuszu zaplanowano na 23 maja. – Tę doniosłą okazję postanowiliśmy uczcić w znakomitym gronie – załóg, władz miasta, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską. A skoro to urodziny naszego statku – nie może zabraknąć szczególnego gościa, jakim jest bliźniacza jednostka „Nawigatora XXI” – do Szczecina na tę okoliczność przypłynie „Horyzont II” z Akademii Morskiej w Gdyni – informuje Weronika Bulicz, rzecznik prasowy Akademii Morskiej.

Czytaj więcej na szczecin.wyborcza.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Pilot wchodzi na pokład przepływającego statku w Hailuoto w Finlandii

Jakie będą nowe promy PŻM?

Jakie będą nowe promy PŻM?

Polska Żegluga Morska zamierza pokazać w piątek (18 maja) wieczorem uczestnikom spotkania branży morskiej Herring Szczecin 2018, jakie mają być nowe promy samochodowo-pasażerskie, które chce zamówić w polskich stoczniach. Dzień wcześniej plany armatora poznali jego kontrahenci.

- Znajdujemy się w ekskluzywnej pozycji pierwszego przewoźnika promowego - mówi w filmie prezentującym zamierzenia PŻM Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny przedsiębiorstwa. - Statek chcemy zbudować tak, żeby w tej chwili był takim Ystad-max. Te statki będą pływały na trasach naszej historycznej linii ze Świnoujścia do Szwecji.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Koncertowe pożegnanie "Daru Młodzieży" w Gdyni

Koncertowe pożegnanie "Daru Młodzieży" w Gdyni

W niedzielę w samo południe "Dar Młodzieży" odda cumy, by ruszyć w rejs dookoła świata. Huczne pożegnanie żaglowca rozpocznie się w Gdyni już w piątek. W programie są koncerty muzycznych gwiazd - Justyny Steczkowskiej i Grzegorza Hyżego oraz pokaz sztucznych ogni. Wizytę w Gdyni zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze nigdy w swojej 36-letniej historii „Dar Młodzieży” nie był żegnany z taką pompą. Tym razem okazja jest jednak wyjątkowa – biała fregata wybiera się w okołoziemską podróż dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej na trojmiasto.wyborcza.pl

Wycieczkowce z napędem wodorowym na Zatoce Gdańskiej?

Wycieczkowce z napędem wodorowym na Zatoce Gdańskiej?

Statki wycieczkowe z napędem wodorowym pływające po Zatoce Gdańskiej? To pomysł na biznes, jaki chce rozwijać Żegluga Gdańska. Firma chce opracować i wyposażyć flotę wycieczkową w całkowicie ekologiczne napędy. Finansowanie projektu mają zapewnić fundusze europejskie. Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, wniosek spółki został już przyjęty przez odpowiednie organy. Środki finansowe mogą być przyznane Żegludze już w wakacje.

Jeśli starania o finansowanie zakończą się sukcesem, to statki wycieczkowe z napędem wodorowym Żeglugi Gdańskiej mogą być pierwszymi tego typu jednostkami w Polsce. Spółka nie chce ujawniać szczegółów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że Żegluga szykuje dużą konferencję w tej sprawie.

Czytaj węcej na biznes.trojmiasto.pl

Topnieje polska siła na morzu

Topnieje polska siła na morzu

Polska musi szybko podjąć decyzję w sprawie kupna nowych okrętów podwodnych. Czas się kończy, bo kolejne jednostki przestają nadawać się do służby. Tym czasem czekać na nie możemy nawet 8 lat. Jak to możliwe, że jeden z priorytetowych programów modernizacji armii tonie na naszych oczach?

Nowe okręty podwodne dla polskiej marynarki obiecywał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Ich zatwierdzenie miało mieć miejsce do końca 2017 roku. Tak się jednak nie stało. Zegar tyka, a ministerstwo odwleka sprawę na kolejny cykl planistyczny. Oznacza to, że okręty polska marynarka wojenna może otrzymać nawet za osiem lat.

Czytaj więcej na money.pl

Tadeusz Meissner, legendarny kapitan "Batorego"

Tadeusz Meissner, legendarny kapitan "Batorego"

Znajomi powtarzali, że Tadeusz Meissner urodził się z Orderem Virtuti Militari na piersiach i papierosem w ustach.

– Tadeusz był absolutnym autorytetem w sprawach morskich – mówił w 1925 roku o młodszym koledze Karol Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej i pisarz. Autorytet miał wówczas 23 lata.

– Meissner to była klasa! Nie tylko w tej „cruzie” Triest – Gdynia, kiedy 620 burżujów, wyładowanych grubszą forsą, obżerało się, piło, werandowało, flirtowało, byczyło się za wszystkie czasy, kiedy co drugi z nich to był dygnitarz jadący darmo, a tacy są najbardziej wymagający, kiedy każdy chciał być na mostku kapitańskim i każdy uczył Meissnera nawigacji – Melchior Wańkowicz nie ukrywał, że lubi pierwszego oficera „Batorego”.

Czytaj więcej na wyborcza.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Sensacje XX Wieku - ORP Orzeł 1-2 1998

ORP Błyskawica "wyjdzie" w morze

ORP Błyskawica "wyjdzie" w morze

ORP Błyskawica - słynny polski niszczyciel, dziś okręt muzeum - opuści port w Gdyni i wyjdzie w morze! Jak dowiedział się reporter RMF FM, to element planu obchodów tegorocznego święta Marynarki Wojennej, przypadającego na ostatnią niedzielę czerwca. W tym roku ma ono mieć wyjątkową oprawę w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.

Wyjście ORP Błyskawica w morze to na razie plan. Jego realizacja jest zależna od pogody i warunków na morzu. Jeśli nie będą one sprzyjające, wyjście nie będzie możliwe.

- ORP Błyskawica pozbawiony jest możliwości manewrowych, o własnych siłach nie jest w stanie się poruszać, dlatego zostanie wyholowany i zakotwiczony na wyznaczonej pozycji - mówił RMF FM kmdr ppor Radosław Pioch, rzecznik prasowy Trzeciej Flotylli Okrętów.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl

Woda zalała kajuty na luksusowym statku

Woda zalała kajuty na luksusowym statku

Awaria spowodowana pęknięciem jednej z rur doprowadziła do wycieku wody i zalania kilkudziesięciu kajut oraz korytarza luksusowego promu płynącego po Karaibach. Załoga szybko jednak uporała się z problemem, dzięki czemu nikt z pasażerów poważniej nie ucierpiał.

Historię tę poznaliśmy dzięki nagraniu, jakie pojawiło się w internecie. Jego autorką jest jedna z pasażerek statku Carnival Dream odbywającego rejs po Karaibach

Czytaj więcej na wiadomosci.radiozet.pl

Morskie Centrum Nauki – jak okręt

Morskie Centrum Nauki – jak okręt

Morskie Centrum Nauki ma powstać na szczecińskiej Łasztowni, naprzeciwko Wałów Chrobrego, na poddawanym właśnie rewitalizacji terenie poprzemysłowym. MCN ma się stać jedną z ważnych atrakcji miasta, prezentując opracowaną w nowoczesny sposób ekspozycję, związaną z Morzem Bałtyckim, żeglarstwem, szkutnictwem.

Na Morskie Centrum Nauki w 2011 roku rozpisany był konkurs architektoniczny. Zdobywcy pierwszej nagrody – zespół biura Płaskowicki & Partnerzy Architekci zaproponowali dla budynku bryłę, nasuwającą skojarzenia z kształtem okrętu. Teraz – siedem lat po rozstrzygnięciu konkursu – projekt wchodzi na kolejny etap realizacji.

Morskie Centrum Nauki od końca marca 2018 roku ma już pozwolenie na budowę. Trwa procedura poszukiwania wykonawcy, do połowy tego roku ma być gotowy projekt wykonawczy gmachu. Zanim to wszystko nastąpi na Łasztowni ma stanąć kontener, w którym prezentowany będzie kilka eksponatów z bogatej kolekcji, która trafi ostatecznie do nowej placówki. Kontener ma być zapowiedzią i reklamą Morskiego Centrum Nauki, która poza pobytem na Łasztowni ma objechać także kilka innych miast.

Czytaj więcej na sztuka-architektury.pl

Zatrzymano dwa statki z nielegalnymi migrantami

Zatrzymano dwa statki z nielegalnymi migrantami

Patrole libijskiej straży przybrzeżnej zatrzymały w niedzielę dwa statki, którymi podróżowało 210 nielegalnych migrantów próbujących dotrzeć do wybrzeży Europy - poinformowała EFE w niedzielę.


Pierwszy statek został przechwycony na wodach międzynarodowych, w odległości ok. 35 mil od plaż miejscowości Janzur. Statkiem podróżowało 96. obywateli Afryki Subsaharyjskiej, Egiptu i Tunezji.

Drugi statek, na pokładzie którego znajdowały się 144 osoby, w tym czworo dzieci, został zatrzymany w odległości ok. 12 mil od Az-Zawija, miasta w północno-zachodniej Libii.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Gdzie statki są rozbierane na złom tam robotnicy ryzykują życiem | National Geographic

Urząd Morski w Gdyni kupuje statek w fińskiej stoczni

Urząd Morski w Gdyni kupuje statek w fińskiej stoczni

27 kwietnia br. Urząd Morski w Gdyni podpisał z fińską stocznią Uudenkaupungin Työvene Oy umowę na projekt, budowę oraz dostawę jednostki do oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego – podał urząd.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, nowa jednostka zastąpi statek hydrograficzny „Hydrograf-7”, który został zbudowany w 1960 r.

Urząd podkreślił, że nowy statek będzie trzecią jednostką budowaną w ramach współfinansowanego ze środków unijnego Funduszu Spójności projektu pt. „Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni”. Projekt zakłada, że urząd kupi jeszcze dwie szybkie jednostki kontrolno-inspekcyjne dla kapitanów portów. Przetarg nieograniczony już został rozpisany. Otwarcie ofert przewidziano na 18 maja br.

Czytaj wiecej na salon24.pl

Urząd Morski zaprasza na Dzień Flagi RP

Urząd Morski zaprasza na Dzień Flagi RP

„Pod biało-czerwoną” to impreza, którą Urząd Morski w Szczecinie organizuje w środę (2 maja), w Dniu Flagi RP. Wydarzenie wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ma na celu podkreślenie rangi biało-czerwonej bandery oraz uświadomienie, jak ważne jest bezpieczeństwo na wodzie.

- Od godz. 9 do 17 zapraszamy na teren Bazy Oznakowania Nawigacyjnego UMS przy ul. Światowida 16c w Szczecinie, gdzie będzie można nieodpłatnie zwiedzić specjalistyczne statki Urzędu Morskiego pływające pod biało-czerwoną banderą - zachęca Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy UMS. - Będą to stawiacze pław, motorówki hydrograficzne i inspekcyjne, m.in. „Planeta”, „Syriusz”, „Galaktyka” czy „Lucynka”.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Do tych wszystkich portów zawieziemy trochę Polski

Do tych wszystkich portów zawieziemy trochę Polski

- Przeżyłem na nim ekstremalne chwile, rok temu pływaliśmy w czasie wielkiego sztormu na Bałtyku. Statek zachowuje się rewelacyjnie na fali – mówi Onetowi kpt. Ireneusz Lewandowski, komendant Daru Młodzieży, który już za trzy tygodnie wspólnie z załogą i studentami wypłynie w Rejs Niepodległości dookoła świata. Podróż potrwa 11 miesięcy. Będzie ciężka praca na pokładzie, chrzest równikowy, ale z pewnością nie zabraknie też wzruszeń. - To będzie wspaniała promocja naszego kraju – kwituje rozmówca Onetu.

O Rejsie Niepodległości, który będzie współfinansowany ze środków Polskiej Fundacji Narodowej, pisaliśmy już w Onecie. 20 maja Dar Młodzieży wypłynie z Gdyni i przez kolejne 11 miesięcy będzie odwiedzał porty na całym świecie. Statek wpłynie m.in. do Szanghaju, Los Angeles, Dżakarty i Kapsztadu. - Dar Młodzieży wreszcie zaistnieje w miejscach, w których jeszcze nigdy nie był. Nie mogę doczekać się wizyty w chińskich portach, czy w afrykańskim Cape Town. Ale cała ta podróż będzie wyjątkowa. Polskie flagi, uroczystości w kolejnych miastach, wspaniała promocja naszego kraju – mówi w rozmowie z Onetem kpt. Ireneusz Lewandowski, komendant Daru Młodzieży.

Czytaj więcej na trojmiasto.onet.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź