seaman

dotpay
geotrust

Dziesięć lat wielkich żagli

Dziesięć lat wielkich żagli

To już niemal dekada od pierwszego finału regat wielkich żaglowców, który odbył się w Szczecinie. Początek sierpnia 2007 roku nie napawał optymistycznie pod jednym względem – aura była niewyraźna. Ale mieszkańcy grodu Gryfa i tak wyczekiwali pierwszego żaglowca, jak by miał nim przypłynąć sam Krzysztof Kolumb z ładowniami pełnymi złota.

Napędzanych wiatrem jednostek wyglądano także na „placówce”, jaką jest stacja pilotów morskich. Udało się tam dostać także kliku dziennikarzom. Tymczasem 3 sierpnia pogoda nastrajała optymistycznie. Dzień był mglisty i chyba pierwsza wielka jednostka, jaka wpływała do portu – „Dar Młodzieży” – ledwie majaczyła w oddali.

Oczekiwanie na żaglowce i towarzyszące mu napięcie wyczuwało się wszędzie. Gdy na ul. Taczaka i w innych miejscach pojawiły się żółte pasy wyznaczające miejsca do parkowania dla gości, dla których miało nie starczyć parkingów w centrum, wiadomo było, że godzina zero coraz bliżej. Oczywiście potem okazało się, że tych pojazdów aż tylu nie przyjechało. Na ul. Taczaka nie zaparkował ani jeden samochód, bo wszyscy stawali jak najbliżej centrum wydarzeń. Jednak organizatorzy i tak poinformowali, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem finału The Tall Ships Races Wały Chrobrego odwiedziło 200 tys. osób. A już po inauguracji przedstawiciel TTSR oświadczył: – Na żadnych finałach The Tall Ships Races nie widziałem tylu ludzi i aż tyle entuzjazmu, a jestem na nich od 50 lat.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Do Szczecina przypłynie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw

Do Szczecina przypłynie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw

Zacumują przy Wałach Chrobrego i pobliskich nabrzeżach na początku czerwca. Część z nich będzie można zwiedzać. Wizyta jest częścią wielkich manewrów BALTOPS 2017

Zapowiadane przez MON jako „największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku” rozpoczną się w Szczecinie 1 czerwca.

„Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji” – czytamy w komunikacie.

Atrakcja ma być „porównywalna z finałem The Tall Ships Races”. Tym bardziej, że podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępni swoje pokłady dla zwiedzających.

Czytaj więcej na szczecin.wyborcza.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Pierwszy na świecie Hybrydowy statek naukowy: Roald Amundsen

Firma z Dubaju chce holować góry lodowe

Firma z Dubaju chce holować góry lodowe

W dobie dynamicznego rozwoju startupów, pojawiania się setek kolejnych pomysłów na biznes, niewiele powinno nas dziwić. Dlatego nie napiszę, że zaskoczył mnie projekt firmy z Dubaju, która chce ściągać na Bliski Wschód wielkie bryły lodu. Co więcej: o podobnym pomyśle słyszałem już lata temu. Tyle, że to była amerykańska komedia i nawet w niej przedsięwzięcie było przedstawiane jako pozbawione sensu. Czekam jednak aż ktoś w końcu wprowadzi to w życie i sprawdzi, czy da się zrobić biznes na holowaniu lodowych molochów.

Góra lodowa większości ludzi kojarzy się pewnie z… Titanikiem? Mnie do głowy przychodzi piosenka Ałły Pugaczowej w wykonaniu Zająca z radzieckiej animacji, ale od dzisiaj będę też myślał o wizjonerach z Bliskiego Wschodu, konkretnie o firmie National Advisor Bureau Limited ulokowanej w Dubaju. Postawiła przed sobą naprawdę ambitny cel: ściąganie wielkich mas lodu dryfujących w Oceanie.

Czytaj więcej na antyweb.pl

Największy na świecie kontenerowiec zawinie do Gdańska

Największy na świecie kontenerowiec zawinie do Gdańska

W koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries odbyła się ceremonia chrztu największego kontenerowca na świecie. "OOCL Hong Kong" może pomieścić na pokładzie 21 413 kontenerów dwudziestostopowych. Obok jednostek: "Madrid Maersk" i "MOL Triumph", wchodzi do pierwszej trójki największych statków tego typu na świecie. Gigant będzie pływał na trasie Azja-Europa i zawita też do Gdańska.

- To bardzo ważny moment. OOCL odbiera nową jednostkę o ładowności ponad 21 tys. TEU. "OOCL Hong Kong" będzie tytanem wśród statków transportowych na morzu - stwierdził Tung Chee-chen, prezes Orient Overseas (International) Limited, spółki matki OOCL. - W obliczu coraz większej konkurencji i wywierania presji na koszty musimy podjąć śmiałe kroki w zakresie eksploatacji dużych statków o wysokiej wydajności, aby skutecznie konkurować na rynku.

Czytaj więcej na biznes.trojmiasto.pl

Przechwycono statek pełen kokainy

Przechwycono statek pełen kokainy

Hiszpańska policja przejęła w poniedziałek ponad 5,5 tony kokainy. Narkotyki znaleziono na jednym ze statków zmierzających do Europy z Ameryki Południowej. To efekt długiej i utrzymywanej w tajemnicy współpracy między organami ścigania Hiszpanii oraz Ekwadoru. Przedstawiciele policji obu krajów nie ujawnili szczegółów akcji.

Jak poinformował w poniedziałek rano na Twitterze hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido, przejęcie kokainy nastąpiło na wodach Oceanu Spokojnego.

„Policyjna akcja została przeprowadzona w pobliżu Ekwadoru i pozwoliła przechwycić statek, na którym znajdowało się 5529 kg kokainy. Ujęte zostały 24 osoby – ujawnił minister Zoido.

Czytaj więcej na tvp.info

Konwent Morski gościł w Szczecinie

Konwent Morski gościł w Szczecinie

- Branża morska musi się rozwijać w sposób stabilny - mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który w piątek (12 maja) uczestniczył w posiedzeniu Konwentu Morskiego. Drugie spotkanie tego organu doradczego ministerstwa odbyło się w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- Obecna sytuacja gospodarcza świata, warunki geopolityczne dają niepowtarzalną szansę na odbudowę i rozwój branży morskiej – powiedział minister Gróbarczyk. Jak dodał, kształtowanie wizji i kierunku jej rozwoju jest rolą Konwentu Morskiego. Dlatego liczy na współpracę tworzących go profesjonalistów.

Konwent został powołany z inicjatywy ministra Gróbarczyka w grudniu 2016 r. Ma za zadanie m.in. opiniować kierunki działania resortu, rekomendować inicjatywy oraz tworzyć projekty. W jego skład wchodzą przedstawiciele gospodarki, administracji, nauki i edukacji z szeroko pojętego środowiska specjalistów morskich. Przewodniczącym jest kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Jak zostać ochroniarzem na statkach handlowych?

Marynarze oddali swoją nagrodę hospicjum

Marynarze oddali swoją nagrodę hospicjum

Członkowie polskiej załogi promu Stena Spirit otrzymali prestiżową nagrodę w branży żeglugowej. Za wzorową postawę podczas pechowego rejsu, Fundacja Szwedzkiej Marynarki Handlowej uhonorowała ich m. in. kwotą 20 tys. koron szwedzkich. Marynarze postanowili w całości przekazać pieniądze na rzecz gdyńskiego Hospicjum dla Dzieci "Bursztynowa Przystań".

Wśród celów Stiftelse Sveriges Sjömanshus, czyli Fundacji Szwedzkiej Marynarki Handlowej, znajduje się m. in. "zachęcanie do zwiększenia bezpieczeństwa i przyczyniania się do działań mających na celu poprawę jakości życia na pokładach statków". W związku z tym władze fundacji przyznają corocznie nagrody załogom statków, które w kryzysowych sytuacjach wykazały się wzorową postawą.

Czytaj więcej na trojmiasto.pl

Okręty Marynarki Wojennej ćwiczą na wodach Zatoki Gdańskiej

Okręty Marynarki Wojennej ćwiczą na wodach Zatoki Gdańskiej

Do piątku potrwają na Bałtyku (w tym na Zatoce Gdańskiej) manewry okrętów oraz lotnictwa morskiego w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. 3. Flotylla Okrętów w Gdyni ćwiczy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych.

- W sytuacji kryzysowej droga morska jest najefektywniejszym sposobem dostarczenia wsparcia sojuszniczego i surowców strategicznych. Dlatego od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w dużej mierze zależy niezakłócony rozwój gospodarki każdego państwa morskiego - podkreśla kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

Czytaj więcej na trojmiasto.pl

Wywrócony jacht na Zalewie Szczecińskim

Wywrócony jacht na Zalewie Szczecińskim

Trzech żeglarzy wypłynęło w niedzielę jachtem na Zalew Szczeciński i nie wróciło. W Zatoce Skoszewskiej w poniedziałek o g. 14.40 znaleziono ciało mężczyzny, prawdopodobnie członka załogi jachtu. Z samolotu dostrzeżono także przewrócony jacht. 

Służbom biorącym udział w akcji ratowniczej na Zalewie Szczecińskim, udało się częściowo obrócić przewrócony jacht i spenetrować jego wnętrze. Nikogo nie znaleziono.

Ustalono też dane personalne znalezionego wcześniej martwego mężczyzny. Policja potwierdziła, że jest to jeden z poszukiwanych żeglarzy. Poszukiwania pozostałej dwójki nadal trwają.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Statek tylko dla Polaków na Kanarach!

Statek tylko dla Polaków na Kanarach!

Ten statek ma siedem pokładów pasażerskich, dziewięć typów kabin, restauracje, bary i wszystko co służy turystom do rozrywki. Na jego pokład wchodzi 620 pasażerów i 250 osób załogi. Biuro podróży Itaka, wynajęła go w całości dla turystów z Polski. Jednostka będzie pływała na Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Maroko.


Jak informuje touroperator, statek pod nazwą Ocean Majesty ma 7 pokładów pasażerskich, 9 typów kabin, dwie restauracje, sześć barów, salę kinową, basen "i wiele innych atrakcji". Może zabrać na raz 620 pasażerów i 250 osób załogi. Itaka wynajęła go w całości, żeby polscy klienci czuli się swobodnie i mogli podczas rejsów rozmawiać z obsługą w swoim języku - podaje rp.pl. Przygotowano osiem różnych tras rejsów, obejmujących Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Maroko.

Czytaj więcej na www.fakt.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Największy na świecie statek Czerwonego Krzyża

Statek, który "zagrał" w filmie Titanic, przechodzi remont w gdańskiej stoczni

Statek, który "zagrał" w filmie Titanic, przechodzi remont w gdańskiej stoczni

Rosyjski statek badawczy, który "zagrał" w "Titaniku", cumuje w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Przechodzi tak zwany remont klasowy, który potwierdzi jego przydatność do żeglugi.

Akademik Mstisław Kiełdysz był w gdańskiej stoczni już rok temu. Wtedy również nasi specjaliści czyścili go i zajmowali się pracami konserwatorsko-malarskimi. Statek wpłynął do Stoczni Remontowej 26 kwietnia. Do swojego macierzystego portu w Kaliningradzie wypłynie 22 maja.

Akademik na co dzień wykorzystywany jest przez Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. To największy na świecie statek naukowo-badawczy. Jako jedyny ma na pokładzie dwa specjalne podwodne pojazdy głębinowe Mir 1 i Mir 2. W 1997 roku statek "zagrał" w "Titatniku" Jamesa Camerona. Można go zobaczyć w początkowych, uwspółcześnionych scenach filmu, gdy ekipa poszukiwawcza znajduje leżący na dnie wrak. Rosyjski statek był też wykorzystywany w filmach dokumentalnych Discovery Channel.

Czytaj więcej na radiogdansk.pl

Polski okręt "niebezpiecznie zbliżył się" do rosyjskiej fregaty

Polski okręt "niebezpiecznie zbliżył się" do rosyjskiej fregaty

Polski okręt zwiadowczy zbliżył się na niebezpieczną odległość do rosyjskiej fregaty prowadzącej strzelania na Bałtyku - taką informację podały rosyjskie media. Do zdarzenia miało dojść na wodach neutralnych. Rosjanie przerwali testy rakiet "Sztil-1" i wezwali polską jednostkę do odpłynięcia.

O incydencie pisze serwis RMF FM, powołując się na informacje telewizji Zwiezda. Rosjanie twierdzą, że polski okręt zagrodził drogę fregacie "Admirał Makarow" i "przeprowadzał niebezpieczne manewry". Wśród komentarzy internautów pod materiałem telewizji Zwiezda znajdują się również wyliczenia, że zbliżenie na odległość 75 kabli (ok. 14 kilometrów) trudno nazwać "niebezpiecznym".

Czytaj więcej na wiadomosci.wp.pl

14 Ukraińców aresztowanych za przemyt ropy

14 Ukraińców aresztowanych za przemyt ropy

Libijska marynarka wojenna poinformowała, że Ukraińcy – członkowie załogi tankowca Ruta – byli dobrze uzbrojeni i stawiali zdecydowany opór. Ich statek został zajęty przez Libijczyków po kilkugodzinnej strzelaninie.

Sąd w Trypolisie zdecydował o aresztowaniu 14 Ukraińców, zatrzymanych przez libijską straż przybrzeżną. Wcześniej ich statek został zatrzymany. Podejrzewano, że przemyca ropę z jednego z północnoafrykańskich krajów. Jak podano, byli oni dobrze uzbrojeni i stawiali zdecydowany opór.

Jak informowaliśmy, statek Ruta, pływający pod banderą Ukrainy, został zajęty w sobotę po kilkugodzinnych starciach z użyciem broni palnej. Rzecznik libijskich sił morskich Ayoub Qassem powiedział, że strzelanina trwała kilka godzin, zanim statki zostały zajęte. Do incydentu doszło w Sidi Said, na zachód od Trypolisu.

Czytaj więcej na kresy.pl

Dramat samotnego żeglarza

Dramat samotnego żeglarza

Przez kilka świątecznych dni my w Szczecinie i cały świat żeglarski – via internet – śledziliśmy akcję ratunkową na otwartym Pacyfiku, ok. 1600 mil morskich na wschód od Nowej Zelandii, w warunkach sztormowych, gdzie ostatecznie podjęty został na pokład statku handlowego nasz samotnik Grzegorz Węgrzyn, a opuszczony przez niego jacht nadal tam dryfuje.

Na podstawie napływających przez trzy dni informacji medialnych – w dn. 15-17 bm. – przygotowałem poniższą w miarę pełną relację o całym wydarzeniu, wraz z nasuwającymi się po doniesieniach nowozelandzkich służb ratowniczych bardziej ogólnymi refleksjami. Dzień później – 18 bm., już z pokładu statku – otrzymaliśmy krótką refleksję samego Grzegorza i jego punkt widzenia na działania podjęte przez kapitana statku, znacznie różniący się od relacji służb nowozelandzkich. Wynika z jego wpisu, że nie tylko robiono mu nadzieję na holowanie jachtu, ale nawet podjęto taką próbę, w efekcie której jacht został poważnie uszkodzony, co ostatecznie według niego rozwiało nadzieję na opanowanie sytuacji. Doniesienia nowozelandzkie nic nie mówiły o tej nieudanej próbie podejścia statku do jachtu i podania holu.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź