seaman

dotpay
geotrust

Takiego statku na Bałtyku jeszcze nie było

Takiego statku na Bałtyku jeszcze nie było

Powstał w Chinach i w swoim pierwszym kursie przypłynął z Japonii. Statek dotarł na Morze Bałtyckie płynąc przez szlak arktyczny. Takiego masowca na Bałtyku jeszcze nie było.

Ma 160 metrów długości i został okrzyknięty najbardziej ekologicznym masowcem na świecie. "Emituje o połowę mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne masowce o tej wielkości" - podkreśla serwis gospodarkamorska.pl.

asowiec Viikki należy do fińskiego przewoźnika ESL Shipping. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawiło, że statek używa skroplonego gazu ziemnego w głównym silniku, jak i tych pomocniczych. To najnowszy trend - LNG napędzany będzie też luksusowy lodołamacz, który zacznie kursy w 2021 roku.

Czytaj więcej na tech.wp.pl

Znaleziono zaginiony rok temu okręt

Znaleziono zaginiony rok temu okręt

Kilka dni temu władze Argentyny potwierdziły informację o odnalezieniu łodzi podwodnej, która 15 listopada 2017 roku straciła kontakt z bazą i zniknęła z radarów. Zaginiony okręt znajduje się w okolicach Półwyspu Valdes, 800 metrów pod poziomem morza.

Według komunikatu argentyńskiej marynarki, okręt ARA San Juan został znaleziony przez amerykańską firmę Ocean Infinity. Po fiasku poszukiwań z ubiegłego roku, we wrześniu 2018 roku rząd Argentyny powierzył tę misję prywatnemu podmiotowi. Na ślad okrętu, który zatonął z 44 marynarzami na pokładzie, trafiła w końcu załoga łodzi Seabed Constructor. Amerykanie do tego celu wykorzystywali m.in. sterowane zdalnie sondy. Po natrafieniu na ślad łodzi i upewnieniu się, że jest to poszukiwany ARA „San Juan”, informacja przekazana została do rodzin zaginionych marynarzy, a dopiero później w formie komunikatu do mediów. Argentyńska marynarka na Twitterze regularnie informowała o postępie prac, a 18 listopada opublikowała kilka zdjęć odnalezionego wraku.

Czytaj więcej na wprost.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Nieudane wystrzały rakiet z okrętów

Śmierć podczas bajecznego rejsu to zabójstwo?

Śmierć podczas bajecznego rejsu to zabójstwo?

Podczas bajecznego rejsu po Morzu Karaibskim doszło do tragedii. 52-letnia kobieta spadła z górnego pokładu statku i uderzyła w szalupę ratunkową na dolnym pokładzie. 52-latka zginęła na miejscu. Okazuje się, że policja prowadzi postępowanie w sprawie zabójstwa, gdyż tuż przed upadkiem kobieta miała wdać się w szarpaninę z mężczyzną, który próbował ją udusić.

Policjanci, którzy prowadzą sprawę śmierci kobiety, nie chcą ujawnić informacji dotyczących jej tożsamości, ale wiadomo już, że była to 52-letnia Amerykanka. Kobieta wraz z 3600 pasażerów brała udział w 7-dniowym rejsie po malowniczym Morzy Karaibskim. Wycieczka zaczynała się w Fort Lauderdale na Florydzie, a do tragedii doszło, gdy statek Royal Princess płynął z Curacao na Arubę.

Czytaj więcej na fakt.pl

Polacy budowali ten okręt 17 lat! Wreszcie wypłynął

Polacy budowali ten okręt 17 lat! Wreszcie wypłynął

Po prawie 18 latach od rozpoczęcia budowy, okręt „Ślązak” wyszedł w morze na próby. Mają one potrwać do marca przyszłego roku. Testowane będą m.in. maszynownia ze wszystkimi systemami napędowymi, możliwości manewrowe oraz systemy nawigacyjne i radarowe.

Okręt "Ślązak" widniał w planie ruchu statków w gdyńskim porcie, teraz Stocznia Wojenna na stronie internetowej poinformowała, że 14 listopada 2018 r., jednostka po raz pierwszy wypłynęła w morze i rozpoczęły się planowane na jesień br. jej próby morskie.

"Zgodnie z harmonogramem kontraktowym oraz wcześniejszymi zapowiedziami, zakończył się pierwszy etap prób okrętu patrolowego Ślązak - próby stoczniowe" - czytamy na www.pgzsw.com.pl.

Czytaj więcej na superbiz.se.pl

Gazowiec LNG zaatakowany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej

Gazowiec LNG zaatakowany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej

Zagraniczne media podały, że 6 listopada na wodach zatoki gwinejskiej piraci zaatakowali gazowiec do przewożenia skroplonego gazu ziemnego – LNG River Niger, należący do nigeryjskiej spółki.

Informację o ataku piratów na statek przewożący ładunek skroplonego gazu ziemnego otrzymał bermudzki rządowy departament ds. morskich i portów. Sygnał został nadany za pośrednictwem system SSAS (Ship Security Alert System). Zaatakowany gazowiec pływa pod banderą Bermudów.

Według mediów, piraci zaatakowali statek i otworzyli ogień z broni palnej w jego kierunku, jednak nie udało im się wedrzeć na pokład. Atak został przerwany, a żaden z członków załogi statku LNG River Niger nie obniósł obrażeń.

Czytaj więcej na portalstoczniowy.pl

100 lat Polsko!!!!

100 lat Polsko!!!!

Początki Marynarki Polskiej

Dekret o utworzeniu Marynarki Polskiej wydał 28 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski. Datę tę nie wybrano przypadkowo, gdyż tego dnia przypada kolejna rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą, którą okręty polskie stoczyły ze szwedzkimi.

Polska nie miała jednak wówczas jeszcze dostępu do morza, Marynarkę Wojenną zaczęto więc tworzyć nad polskimi rzekami.

30 listopada 1918 r. otrzymała jako bazę port w Modlinie usytuowany u zbiegu Narwi i Wisły. W grudniu, z połączenia formowanych Flotylli Wiślanych w Krakowie i Warszawie utworzono tam polską Flotyllę Wiślaną. W Modlinie powstała również pierwsza stocznia marynarki, pierwsza szkoła marynarzy oraz Batalion Morski - jednostka kadrowa dla przyszłych oddziałów morskich. Flotylla Wiślana wzięła ofiarny udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a utworzona wiosną 1919 r. Flotylla Pińska - w ofensywie kijowskiej.

Więcej dowiecie się z naszego profilu na Facebooku.

Okręt Kontradmirał Xawery Czernicki na stulecie niepodległości

Okręt Kontradmirał Xawery Czernicki na stulecie niepodległości

Wizyta ORP Kontradmirał Xawery Czernicki uświetni oficjalne obchody stulecia niepodległości Polski. Okręt otworzy swój pokład dla zwiedzających. W planach jest też pokaz sprzętu woskowego.

Kontradmirał Xawery Czernicki 11 listopada będzie cumował przy nabrzeżu na reprezentacyjnych Wałach Chrobrego – wynika z przesłanych w środę informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody. Właśnie tam w samo południe w niedzielę rozpoczną się oficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Uroczystość rozpocznie odegranie hymnu narodowego. Następnie odbędzie się defilada, koncert orkiestry wojskowej, a także pokaz sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty edukacyjne i artystyczne.

Czytaj więcej na szczecin.onet.pl

Zderzenie statków u wybrzeży Norwegii. Ewakuowano załogi

Zderzenie statków u wybrzeży Norwegii. Ewakuowano załogi

Norweska fregata marynarki wojennej w czasie powrotu z manewrów NATO zderzyła się z tankowcem Sola TS u południowo-zachodnich wybrzeży Norwegii. Siedem osób zostało poszkodowanych.

Kolicja miała miejsce w czwartek przed godziną 4 rano w Hjeltefjord. Po kolizji fregata rakietowa KNM Helge Ingstad zaczęła nabierać wody. Trzeba było ewakuować 137-osobową załogę.

- Wykorzystujemy wszystkie dostępne możliwości, by ocalić statek - powiedziął porucznik Ivar Moen.

Czytaj więcej na wiadomosci.wp.pl

SMX-31 to łódź podwodna inspirowana kaszalotem

SMX-31 to łódź podwodna inspirowana kaszalotem

Francuska firma pokazała właśnie projekt łodzi podwodnej, który zdecydowanie różni się od projektów konkurencji. Nazywa się ona SMX-31 i podczas jej projektowania inżynierowie inspirowali się kaszalotem.

Łódź podwodna obsługuje gamę bezzałogowych pojazdów, a także może służyć jako statek-matka dla sił specjalnych marynarki. Jest on w dużym stopniu zautomatyzowany a jego obsługa wymaga obecności zaledwie 15 osób. Statek posiada wygląd przypominający nurkującego kaszalota. Posiada on heksagonalną obudowę ze wbudowanymi antenami oraz napędy umieszczone na rufie. Dzięki możliwości wysyłania bezzałogowych pojazdów z wyrzutni może ona służyć do infiltracji obszarów przybrzeżnych oraz do rozpoznawania terenu.

Czytaj więcej na whatnext.pl

Statek "Miętus" zatonął u wybrzeży Danii. Uratowano 19 osób

Statek "Miętus" zatonął u wybrzeży Danii. Uratowano 19 osób

Płynący na Bornholm statek "Miętus" zatonął w sobotę późnym wieczorem. Duńskie służby ewakuowały z jednostki 19 osób. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Do zdarzenia doszło w sobotę późnym wieczorem. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) otrzymała informację, że niespełna 20 km od południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Bornholm tonie jednostka „Miętus".

Akcję ratunkową przeprowadziły duńskie służby. Na miejsce wysłały trzy statki ratownicze i dwa śmigłowce. Z „Miętusa” ewakuowano 19 osób – załogę i wędkarzy. Nikomu nic poważnego się nie stało.

Czytaj więcej na trojmiasto.wyborcza.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Kwesta przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza"

Kwesta przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza"

Swoich grobów nie mają, a jedynym miejscem, gdzie można im oddać hołd jest pomnik na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Przy monumencie "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbyła się zbiórka pieniędzy na Fundację Ludziom Morza.

Fundacja Ludziom Morza pomaga rodzinom marynarzy, którzy w morze wypłynęli i nigdy z niego nie wrócili.

Ojciec Krzysztofa Kostrzewy zginął na statku Kronos, statek utonął wraz z całą załogą. - Śladu nie ma po statku, po towarze, załodze - nic - powiedział Kostrzewa.

Czytaj więcej na radioszczecin.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź