seaman
seaman - all about work at sea

dotpay
geotrust

Załoga zatruła się rybą, 13 marynarzy nie żyje

Załoga zatruła się rybą, 13 marynarzy nie żyje

Zachodnie media donoszą, że 13 członków załogi masowca Wu Zhou 8 zmarło podczas rejsu. Prawdopodobną przyczyną było zatrucie rybą.

Do wydarzeń doszło na należącym do COSCO masowcu Wu Zhou 8 płynącemu przez Zatokę Tajlandzką 30 września. Służby w Wietnamie otrzymały powiadomienie bezpośrednio ze statku, że na pokładzie doszło do masowego zatrucia i prośbę o natychmiastową pomoc medyczną. W tym czasie statek przepływał około 130 mil morskich na południowy zachód od Vung Tau. Według jednych doniesień na miejsce oddelegowano helikopter wynajęty przez armatora, według innych statek SAR – tak czy inaczej ratownicy zastali na miejscu 10 martwych członków załogi i podjęli 11 pozostałych przy życiu, by przetransportować ich do szpitala na wyspie Con Dao. Jeden z nich zmarł jeszcze w trakcie podróży, dwóch kolejnych – w szpitalu.

Czytaj więcej na gospodarkamorska.pl

Kim był oficer rozrywkowy na polskich transatlantykach?

Kim był oficer rozrywkowy na polskich transatlantykach?

Przed erą samolotów odrzutowych, w czasach transatlantyckich rejsów, niezwykle ważną postacią na statku był tzw. oficer rozrywkowy. Dbający o dobre samopoczucie pasażerów podczas kilkudniowej morskiej podróży. Szczegóły pracy tych "ludzi renesansu" i "dusz towarzystwa" pokładu zdradza książka "Sekrety Gdyni".

Kim był oficer rozrywkowy na polskich transatlantykach? Z pewnością człowiekiem do zadań specjalnych, prawą ręką kapitana i ochmistrza, nadającym ton życiu towarzyskiemu pasażerów i dbającym o ich znakomite samopoczucie, co w efekcie skutkowało sukcesami propagandowymi i ekonomicznymi statków oraz armatora.

Czytaj wiecej na onet.pl

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice Morskiej w Szczecinie

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice Morskiej w Szczecinie

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego z przemarszem studentów, którym towarzyszy orkiestra wojskowa, jest od wielu lat tradycją szczecińskiej uczelni morskiej. Na Wałach Chrobrego, gdzie mieści się jej główna siedziba, gromadzą się studenci, ich rodziny, zaproszeni goście, a także mieszkańcy miasta.

Czytaj więcej na szczecin.naszemiasto.pl

Największy bezzałogowy okręt USA będzie… bezużyteczny?

Największy bezzałogowy okręt USA będzie… bezużyteczny?

Wchodzące w skład marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Military Sealift Command już wkrótce otrzyma wyjątkowy okręt, choć z pozoru kolejny, bo trzynasty z kolei szybki transporter ekspedycyjny. Ten będzie jednak wyjątkowy względem swoich poprzedników, świadczących usługi logistyczne, bo będzie to największy bezzałogowy okręt marynarki wojennej USA. Mowa o USNS Apalochicola (T-EPF13), na którego wykorzystanie nikt nie ma pomysłu.

USNS Apalochicola to nie tylko pierwszy EPF wyposażony w zautomatyzowane systemy nawigacyjne i operacyjne, ale także najpewniej największy na świecie statek autonomiczny, który nie potrzebuje żadnego człowieka na pokładzie, aby wykonywać zlecone zadania. Problem w tym, że jak na razie ani Marynarka Wojenna, ani MSC nie mają planów wykorzystania jego zdolności do operowania autonomicznego. MSC zamierza wysłać okręt na zachodni Pacyfik, gdzie będzie służył jako okręt logistyczny Siódmej Floty USA.

Czytaj więcej na chip.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź