seaman
seaman - all about work at sea

dotpay
geotrust

Czym są i jaką funkcję spełniały galiony?

Czym są i jaką funkcję spełniały galiony?

Galiony to rzeźby umieszczane najczęściej na dziobie statku. Miały zdobić, ale też chronić przesądnych zwykle marynarzy przed nieszczęściem. Przybierały najróżniejsze formy, od postaci ludzkich, przez zwierzęta, po mityczne stwory. Do dziś możemy podziwiać galiony na wielu zabytkowych żaglowcach i ich współczesnych replikach.

Galiony pojawiały się już w starożytności. Pierwsze rzeźby umieszczane na dziobie statku nie tylko chroniły żeglarzy przed niebezpieczeństwami na morzu, ale definiowały także nazwę jednostki. Przykładowo, gdy była tam rzeźba delfina, żaglowiec nazywano „Delfinem”. Na marginesie – Francja była pierwszym krajem na świecie, który w XVII wydał dekret nakazujący umieszczanie pisemnej nazwy statku na burcie.

Czytaj więcej na zeglarski.info

Film na niedzielę

Film na niedzielę

STATEK ROZPADA SIĘ NA PÓŁ - TOP 8 PRZERAŻAJĄCYCH FAL

Japoński w pełni autonomiczny prom wykonał swój pierwszy kurs

Japoński w pełni autonomiczny prom wykonał swój pierwszy kurs

Fundacja Nippon zaprezentowała działanie pierwszego na świecie promu pływającego autonomicznie. Jednostka samodzielnie pokonała wodną trasę liczącą 240 kilometrów.

Japońska Fundacja Nippon, która zajmuje się wspieraniem działań związanych z morzem i żeglugą przetestowała pierwszy w pełni autonomiczny prom do przewozu pojazdów. Mierzący ok. 222 metry statek nalężący do firmy transportowej Shin Nihonkai, pokonał 240-kilometrowy odcinek japońskiego Morza Wewnętrznego z prędkością 26 węzłów (48 km/h).

Czytaj więcej na geekweek.interia.pl

Air Yacht to majestatyczny katamaran

Air Yacht to majestatyczny katamaran

Ekskluzywny sterowiec Air Yacht firmy Lazzarini Design żeglowałby po niebie na plastrze miodu z helu – projekt robi wrażenie!

Pierpaolo Lazzarini jest znany ze swoich koncepcji projektowych – czy to inspirowane łabędziami superjachty, inspirowane krabami katamarany, retro-futurystyczne latające samochody, czy miasto pływających piramid. Jego najnowsze dzieło o nazwie Air Yacht ma na celu pokazanie stylowego pojazdu do podróżowania po morzu lub w przestworzach, unoszącego się na wodzie dzięki bliźniaczym sterowcom wypełnionym helem.

Czytaj więcej na mobirank.pl

Norwegian Cruise Line chwali się nowym „dzieckiem”

Norwegian Cruise Line chwali się nowym „dzieckiem”

Słynąca z imponującej floty wycieczkowców linia Norwegian Cruise Line zaprezentowała kolejny statek w nowej klasie Prima. Norwegian Viva, bo tak nazwano jednostkę, wypłynie na Morze Śródziemne w czerwcu 2023 r.

Viva rozpocznie rejsy między kluczowymi miastami portowymi Europy Południowej, w tym Lizboną, Wenecją, Rzymem oraz Atenami. Następnie w sezonie zimowym 2023-2024 popłynie po południowych Karaibach, oferując podróże z San Juan.

Czytaj więcej na mojanorwegia.pl

Czy da się dokładnie obejrzeć wnętrze statku, który jeszcze nie powstał?

Czy da się dokładnie obejrzeć wnętrze statku, który jeszcze nie powstał?

A gdyby tak zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i obejrzeć kadłub statku z perspektywy wcześniej niedostępnej? Mgr inż. Ewelina Ciba z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej pracuje nad aplikacją, dzięki której będzie to możliwe.

Nowoczesny projekt Eweliny Ciby pod nazwą "Wirtualna rzeczywistość (VR) w projektowaniu konstrukcji kadłuba okrętu, aplikacja na systemy Android i IOS" został wyróżniony w pierwszej edycji Konkursu Innowacji Dydaktycznych na Politechnice Gdańskiej.

Czytaj więcej na m.radiogdansk.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

10 najbardziej niesamowitych statków ratunkowych na świecie

Zostań nurkiem i uratuj statek

Zostań nurkiem i uratuj statek

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie prezentuje kolejny eksponat

Zbiornik napełni się wodą, a zwiedzający będzie musiał manipulować zaworem tak, aby uratować statek przed zatonięciem. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie odkrywa kolejne karty w związku z tworzeniem wystawy stałej.

Na Łasztowni powstaje Morskie Centrum Nauki, a jego budowa jest już bliska ukończenia. Prace budowlane mają zakończyć się za nieco ponad miesiąc, a od marca rozpocznie się montaż wystawy stałej. Poznajemy coraz więcej elementów wystawy interaktywnej, których ma być w sumie aż 200.

Czytaj więcej na szczecin.wyborcza.pl

Tchórzostwo kapitana i dramat na luksusowym statku

Tchórzostwo kapitana i dramat na luksusowym statku

10 lat temu u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio rozbił się wycieczkowiec Costa Concordia, na którego pokładzie było ponad 4 tys. osób. 32 osoby zginęły, a ponad 60 zostało rannych. Do niechlubnej historii przeszło tchórzliwe zachowanie kapitana jednostki Francesco Schettino, który szybko opuścił pokład, z czego później kuriozalnie się tłumaczył.

Ogromny wycieczkowiec Costa Concordia podpłynął do wyspy Giglio zbaczając ze standardowego kursu, by wykonać stosowany tam gest, określony jako "pokłon", czyli pozdrowienie malowniczego miejsca, uważanego za perłę w tym rejonie. Statek długości 290 metrów zbliżając się do wyspy uderzył w skałę morską.

Czytaj więcej na 

Rybacy z tonącego kutra uratowani

Rybacy z tonącego kutra uratowani

W niedzielę popołudniu załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na Oksywiu przeprowadziła pierwszą w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

Pomocy wzywali rybacy z tonącego kutra WŁA-67. Odnaleziona przez śmigłowiec załoga kutra została uratowana przez statek ratowniczy SAR „Bryza” i przetransportowana do Władysławowa.

To miał być połów, jak każdy inny. Stan morza przyzwoity – raptem 5 stopni w skali Beauforta, co dla zaprawionych w boju rybaków nie jest wielkim wyzwaniem. Wprawdzie morze mruczy groźnie, a wiatr złowrogo gwiżdże, ale fale są umiarkowane – raczej dłuższe niż wyższe. A jednak coś poszło nie tak. Znajdujący się 11 mil morskich na północ od Władysławowa kuter WŁA-67 z 1992 roku wraz z trzyosobową załogą na pokładzie złapał gwałtownie przechył i zaczął szybko tonąć.

Czytaj więcej na kronika24.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Jak odbywa się "chrzest" na nowym statku?

Tak się jadło na polskich statkach transatlantyckich

Tak się jadło na polskich statkach transatlantyckich

Wyrusz w niezapomniany rejs m/s „Piłsudskim”, na którego pokładzie w chłodni zamknięto 40 ton jajek, a na śniadanie kelnerzy serwują kawior i pasztet sztrasburski. Dowiedz się, dlaczego kuchnia na polskich statkach transatlantyckich była powodem do dumy.

Prezentujemy fragment książki "Sekrety jedzenia" autorstwa Andrzeja Fiedoruka.

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to nie tylko odbudowa naszej floty handlowej i marynarki wojennej, ale także niebywały rozkwit transatlantyckiej żeglugi pasażerskiej. Zakupiliśmy wtedy dwa transatlantyki. Pierwszym był wodowany w 1934 roku m/s "Piłsudski", drugim zaś o rok młodszy m/s "Batory". Daleko im było co prawda do takich olbrzymów jak rm/s "Lucania" czy rm/s "Queen Mary", które zdobyły Błękitną Wstęgę Atlantyku – nagrodę przyznawaną za najszybsze przepłynięcie tego oceanu. Polska żegluga oceaniczna braki gabarytowe nadrabiała jakością obsługi pasażerów.

Czytaj więcej na podroze.onet.pl

Dar Młodzieży teraz postoi w Gdańsku

Dar Młodzieży teraz postoi w Gdańsku

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumował wczoraj przy nabrzeżu Zdobywców Kołobrzegu Gdańskiej Stoczni Remontowa. Zostanie tam do końca stycznia. Przejdzie remont związany m.in. z wymianą olinowania.

To nie pierwsza wizyta Daru Młodzieży w tej stoczni. Statek przechodził już tu remonty, przeglądy maszyn i urządzeń niejednokrotnie: w 2008, 2009, 2010, 2011 i 2013 r.

Czytaj więcej na biznes.trojmiasto.pl

Dziesiątki pozytywnych testów COVID-19 na indyjskim statku

Dziesiątki pozytywnych testów COVID-19 na indyjskim statku

Ponad dwa tysiące osób ze statku wycieczkowego nie mogło wysiąść w indyjskim porcie z powodu COVID-19.

Statek Cesarzowa obsługiwany przez Cordelia Cruises nie mógł zadokować na Goa z powodu 66 pozytywnych przypadków koronawirusa. Statek odbywa krajowy rejs do Mumbai-Goa.

Minister zdrowia Goa Vishwajit Rane powiedział, że władze wciąż podejmują decyzję, jak i kiedy zezwolić zdrowym pasażerom na zejście na ląd. „Spośród dwóch tysięcy przebadanych próbek ze statku wycieczkowego Cordelii, 66 pasażerów uzyskało wynik pozytywny” – napisał na Twitterze Rane.

Czytaj więcej na ttg.com.pl

Okręty wojenne dla Polski

Okręty wojenne dla Polski

Do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik zakwalifikowała się firma Thales. Potencjalni twórcy systemu kierowania walką dla nowych okrętów zapowiadają bliższą współpracę z polskim przemysłem.

Thales tworzy część oferty brytyjskiej, a odpowiada za rozwiązania w ramach projektu fregaty typu T31 dla Royal Navy. Na tę trójkę składają się Babcock - ta firma jest także jednym z trzech potencjalnych dostawców platformy nowego okrętu w projekcie Miecznik - oraz firmy MBDA i Thales.

Czytaj więcej na money.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Terminologia okrętowa - - Nazwy części statku z obrazkami

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź