seaman

dotpay
geotrust

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie prace postępują. Inżynierowie i architekci musieli zmierzyć się tu z poważnym wyzwaniem projektując budynek, ponieważ konstrukcja budynku MCN posadowiona będzie na gruncie leżącym tuż przy nabrzeżu Odry.

Stabilność budowli zapewni ponad 500 żelbetowych pali wbitych w grunt. Te potężne elementy ważące po 5 ton każdy mają średnio 18 metrów długości. Aby dostarczyć na plac budowy pół tysiąca pali potrzeba było aż 125 ogromnych ciężarówek. Do jednego TIR-a można bowiem załadować tylko cztery pale, ponieważ ładowność lory wynosi około 25 ton. Ciężar jednego takiego elementu odpowiada wadze czterech średniej wielkości samochodów osobowych. Na jednej naczepie podróżuje więc ładunek o masie aż 16 samochodów.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Al-Masirah: Huti porwali trzy statki

Al-Masirah: Huti porwali trzy statki

Bojownicy jemeńskiego ruchu Huti przechwycili trzy statki, w tym jeden należący do Arabii Saudyjskiej - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na powiązaną z rebeliantami telewizję Al-Masirah.

Al-Masirah nie podała, pod jakimi banderami pływały pozostałe porwane jednostki. Przekazała, że wszystkie jednostki zostały skierowane do portu Salif.

Wcześniej w poniedziałek siły jemeńskiego rebelianckiego ruchu Huti podały, że "przechwyciły podejrzany statek" na Morzu Czerwonym - jednostkę, holującą południowokoreańską platformę wiertniczą. Lider wspieranych przez Iran Hutich Mohammed Ali al-Huti oświadczył, że "podejrzany" statek przechwycono na wodach Jemenu. Zostanie uwolniony, jeżeli uda się potwierdzić, że należy do Korei Południowej.

Czytaj więcej na forsal.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku

Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku

Takie znalezisko z pewnością uradowałoby koneserów ekskluzywnego alkoholu. Naukowcy ze szwedzko-islandzkiego zespołu Ocean X wydobyli z wraku znajdującego się w Morzu Bałtyckim na głębokości 75 metrów 900 butelek koniaku.

Wykorzystano do tego specjalnie zaprojektowane, zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Naukowcy stwierdzili, że wysłanie nurków na tak głęboki odcinek niosłoby ze sobą zbyt duże zagrożenie.

Jak się okazało, w zatopionym statku znaleziono 900 butelek z koniakiem. Jak łatwo oszacowano, zapasy tego trunku liczą sobie już 102 lata. Jak podają zagraniczne media, wydobyto łącznie 600 sztuk produkcji znanej firmy Benedictine, a 300 firmy Haartman.

Czytaj więcej na wiadomosci.radiozet.pl

Elewacja Uniwersytetu Morskiego jak nowa

Elewacja Uniwersytetu Morskiego jak nowa

Cegła cementowa o gotyckim układzie została oczyszczona, uzupełniono ubytki i efekt jest już widoczny. Elewacja Uniwersytetu Morskiego od strony ul. Morskiej jest już po remoncie.

Prace w budynku przy ul. Morskiej 81-87 zostały wsparte dotacją w wysokości 100 tys. zł z Urzędu Miasta Gdyni. Uczelni udało się ją pozyskać, bo gmach, w którym kształcą się studenci, jest pod ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków. To kolejny etap prac konserwatorskich, który tym razem objął elewację frontową budynku A.

Czytaj więcej na trojmiasto.pl

"Ślązak" czy "Błyskawica" - kto wygrałby morskie starcie?

"Ślązak" czy "Błyskawica" - kto wygrałby morskie starcie?

W natłoku poważnych analiz, które pojawiły się po przekazaniu patrolowca "Ślązak" Marynarce Wojennej 9 listopada, proponujemy jedną przeprowadzoną z przymrużeniem oka: sprawdźmy wynik hipotetycznego starcia między najnowszym okrętem polskiej floty, czyli "Ślązakiem", a najstarszym, czyli okrętem muzeum ORP "Błyskawica".

Wreszcie można powiedzieć: udało się! To, co wydawało się niemożliwe, po 18 latach jednak osiągnięto. 8 listopada 2019 r., dokładnie o godz. 11, podpisano dokumenty, na mocy których patrolowiec "Ślązak" został formalnie przekazany Polskiej Marynarce Wojennej. 28 listopada na jednostce uroczyście podniesiona zostanie biało-czerwona bandera i od tego momentu oficjalnie będziemy już mogli o niej mówić ORP "Ślązak".

Czytaj więcej na trojmiasto.pl

Szwedzcy badacze znaleźli na dnie Bałtyku okręty z XVII w.

Szwedzcy badacze znaleźli na dnie Bałtyku okręty z XVII w.

Dwa duże okręty wojenne odkryto nieopodal wyspy Vaxholm, niedaleko Sztokholmu. Nurkowie-archeolodzy z nowego muzeum Vrak (Muzeum Wraków) mają nadzieję, że znaleźli siostrzane statki Vasa. Okręty najprawdopodobniej wzięły udział w szwedzkim desancie na Pomorze Zachodnie podczas Wojny Trzydziestoletniej - podaje portal vrakmuseum.se.

W tym tygodniu archeolodzy morscy z Vrak (Muzeum Wraków, nowego oddziału wchodzącego w skład szwedzkiego National Maritime and Transport Museum, zbadali, co kryje się w morskiej depresji nieopodal wyspy Vaxholm. Odkrycie było zaskakujące - naukowcom udało się znaleźć wrak statku rozmiarem zbliżony do słynnego okrętu Vasa, zbudowanego w latach 20. XVII w. na zlecenie króla Gustawa Adolfa. Statek miał wziąć udział w wojnie z Polską, ale spektakularnie zatonął w roku, w którym ukończono jego budowę.

Czytaj więcej na szczecin.onet.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Jacht niszczy marinę w Port Angeles Boat Haven

Korea Północna. Masakra na łodzi. Rybacy zabili 16 osób

Korea Północna. Masakra na łodzi. Rybacy zabili 16 osób

Dwaj rybacy z Korei Północnej są podejrzewani o zabicie 16 osób, z którymi płynęli łodzią. Następnie obywatele Korei Północnej uciekli do Korei Południowej. Tam ich schwytano i przekazano służbom w kraju Kim Dzong Una.

Koreańczycy zaraz po przekroczeniu granicy przyznali się do zbrodni. Łódź z dwoma 20-letnimi rybakami z Korei Północnej została przejęta przez południowokoreańską flotę. Początkowo południowokoreańscy pogranicznicy uważali, że mężczyźni uciekli z kraju Kim Dzong Una, jednak szybko odkryli, że sprawa ma drugie dno.

Czytaj więcej na o2.pl

Bliżej pływającego terminalu LNG w Gdańsku

Bliżej pływającego terminalu LNG w Gdańsku

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym. Wśród nich znalazła się instalacja LNG typu FSRU (pływający terminal regazyfikacyjny) w Porcie Gdańsk. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE.

Co decyzja Komisji Europejskiej oznacza dla projektu pływającego terminalu? Oznacza to m.in. możliwość skorzystania z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych. Po spełnieniu określonych warunków status PCI umożliwia także ubieganie się o dofinansowanie w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF).

Czytaj więcej na biznes.trojmiasto.pl

Piraci zaatakowali norweski statek

Piraci zaatakowali norweski statek

Dziewięciu Filipińczyków porwali piraci, którzy w Zatoce Gwinejskiej, na wodach należących do Beninu, zaatakowali statek Bonita płynący pod banderą Norwegii - informuje w poniedziałek agencja EFE, powołując się na źródła w benińskich władzach.

Do zdarzenia doszło w sobotę; uzbrojeni piraci wdarli się na pokład, gdy jednostka znajdowała się kilkanaście kilometrów od portu w Kotonu - gospodarczej stolicy Beninu. Jednostka miała tam zostawić ładunek gipsu.

Władze portu w komunikacie podały, że w wyniku "aktu piractwa (...) uprowadzonych zostało ośmiu członków załogi i kapitan".

Czytaj więcej na wnp.pl

Pamięć o tych, którzy nie powrócili z morza

Pamięć o tych, którzy nie powrócili z morza

Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” stoi na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie od 30 lat. Dla rodzin i bliskich marynarzy zaginionych w katastrofach i wypadkach morskich stanowi symboliczny grób. Jak co roku, 1 listopada w samo południe przy pomniku odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

Zmianę warty tradycyjnie poprzedziło wybicie czterech szklanek na dzwonie okrętowym. Trębacz wykonał utwór „Il Silenzio”. Po zmianie warty przedstawiciele organizacji i instytucji morskich złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Duszpasterstwa Ludzi Morza - Stella Maris.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Mechanicy szanty - Pijmy za tych, co poszli na dno (Lądowy szczur)

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź