seaman

dotpay
geotrust

Amerykanie i Brytyjczycy będą chronić wrak "Titanica"

Amerykanie i Brytyjczycy będą chronić wrak "Titanica"

Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku "Titanica". Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.

Umowa daje władzom obu państw prawo do przyznawania lub odmawiania zezwolenia na wejście do wraku i ma zapobiegać zabieraniu z niego jakichkolwiek przedmiotów.

Ponieważ wrak "Titanica" spoczywa w wodach międzynarodowych - ok. 350 mil morskich (ok. 650 km) na wschód od kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia - nie był dotychczas wprost chroniony przez istniejące przepisy. W efekcie od czasu jego odnalezienia w 1985 r. do wraku zeszły dziesiątki ekspedycji, których uczestnicy zabierali z niego fragmenty statku lub przedmioty codziennego użytku, a następnie je sprzedawali. Na przykład w 2015 r. menu pasażerów pierwszej klasy zostało wylicytowane na aukcji za 88 tys. dolarów. Ponadto eksperci od dawna ostrzegali, że eksploatacja wraku, a szczególnie lądowanie na nim miniaturowych łodzi podwodnych, uszkadza jego konstrukcję.

Czytaj więcej na bankier.pl

Miliardy na nuklearnego giganta

Miliardy na nuklearnego giganta

15 stycznia, tego samego dnia, w którym złożył rezygnację, Dmitrij Miedwiediew podpisał rezolucję przeznaczającą 127 miliardów rubli (7,9 mld złotych) na budowę lodołamacza. Statek będzie napędzany energią jądrową. Ma być większy i potężniejszy niż te, którymi do tej pory dysponowała Rosja.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przeznaczył fundusze na napędzane energią jądrową statki. Miało to miejsce 15 stycznia, tego samego, w którym zrezygnował ze swojego stanowiska.

Podpisana przez Miedwiediewa rezolucja przeznacza 127 mld rubli (7,9 mld) na Rosatom. To rosyjska państwowa korporacja nuklearna, która od dawna zajmuje się flotą lodołamaczy napędzanych energią jądrową.

Czytaj więcej na o2.pl

Wrak dużego statku sprzed kilkuset lat znaleziony w Wiśle

Wrak dużego statku sprzed kilkuset lat znaleziony w Wiśle

Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy. Zdaniem znalazców jest to najpewniej szkuta, czyli jednostka, która mogła przewieźć nawet 100 ton towarów.

Naukowcy prowadzili badania dna Wisły na przestrzeni kilkunastu kilometrów - od Kanału Żerańskiego w Warszawie po Jabłonnę.

Wśród nowo odkrytych wraków znalazł się dobrze zachowany, duży drewniany statek transportowy. "To najprawdopodobniej szkuta, czyli taki typ statku transportowego, który był używany od XIV do XVIII w." - uważa szef projektu, archeolog podwodny Artur Brzóska ze Stowarzyszenia Archeologów Jutra. Wrak ma 37 m długości i 6 metrów szerokości.

Czytaj więcej na wiadomosci.radiozet.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Z cyklu największe wypadki: Historia statku Oceanos

Statek będzie prowadził badania geologiczne na polskiej koncesji

Statek będzie prowadził badania geologiczne na polskiej koncesji

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.

Piotr Nowak dyrektor departamentu geologii i koncesji geologicznych w Ministerstwie Klimatu poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska, że obecnie trwają przygotowania do pierwszego rejsu statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku. Dodał, że taki rejs jest planowany na 2020 rok, najpóźniej na 2021 r.

Czytaj więcej na wnp.pl

Rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

Rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

We wtorek – 14 stycznia – przypada 27. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło w niej 55 osób. W związku z rocznicą zaplanowano uroczystości w Szczecinie i Świnoujściu.

Prom samochodowo-kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 r. na Bałtyku w czasie rejsu ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Na morzu szalał sztorm, prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Po godz. 4 nad ranem, ok. 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął. Śmierć poniosło 55 osób – 35 pasażerów i 20 marynarzy, w tym kapitan statku Andrzej Ułasiewicz. Pochodzili z Polski, Szwecji, Węgier, Jugosławii, Austrii, Czech i Norwegii. Ocalało jedynie dziewięciu członków załogi.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Agresywny pasażer promu. Do Szwecji nie popłynął

Agresywny pasażer promu. Do Szwecji nie popłynął

Czterdziestokilkulatek z województwa śląskiego chciał płynąć promem ze Świnoujścia do Szwecji. Był jednak tak agresywny, że musiał opuścić pokład. Pijanego wyprowadzili na ląd funkcjonariusze Straży Granicznej.

O interwencję do Placówki Straży Granicznej zwróciła się ochrona promu. 46-letni pasażer był bowiem agresywny. Tak samo się zachowywał wobec pograniczników - jednego z nich wielokrotnie popychał, nie stosował się do ich poleceń. By wyprowadzić z na ląd Ślązaka, funkcjonariusze musieli użyć wobec niego środków przymusu bezpośredniego.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Z cyklu największe wypadki: Historia statku Costa Concordia

PŻM: duży wzrost przewozów w 2019 r.

PŻM: duży wzrost przewozów w 2019 r.

Polska Żegluga Morska zanotowała w 2019 r. bardzo dobre wyniki przewozowe – poinformowały służby prasowe tego armatora. Jego statki przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to o 2,2 mln ton więcej niż w 2018 r.

Wzrost o 15,5 proc. przewozów w stosunku do roku poprzedniego PŻM osiągnęła mimo trudnego rynku, który w 2019 r. był gorszy, jeśli chodzi o stawki frachtowe od dwóch poprzednich lat – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Grupy PŻM Krzysztof Gogol.

Z jego informacji wynika, że wszyscy armatorzy zmuszeni byli do ponoszenia dużych dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem statków do nowych przepisów. Chodzi o konieczność montażu urządzeń do neutralizowania organizmów morskich w wodach balastowych statków.

Czytaj więcej na pb.pl

Dziewięćdziesiąte urodziny profesora Walczaka

Dziewięćdziesiąte urodziny profesora Walczaka

Jest nazywany „rektorem rektorów”. Profesor kpt.ż.w. Aleksander Walczak w roku 1978 z nominacji, a potem z wyboru przez dwie kolejne kadencje piastował godność rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Po kilkuletniej przerwie ponownie wybrano go na to stanowisko. I znów był rektorem przez dwie kolejne kadencje. W środę, 8 stycznia, świętował swoje 90. urodziny w szczecińskiej Akademii Morskiej.

- Żołnierz, nauczyciel, naukowiec - mówił prof. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie, przedstawiając sylwetkę jubilata - współtwórcę szkolnictwa morskiego w Polsce - podczas urodzinowej uroczystości.

Czytaj więcej na 24kurier.pl

Ransomware Ryuk sparaliżował amerykański port

Ransomware Ryuk sparaliżował amerykański port

Jeden z amerykańskich portów morskich padł ofiarą ataku oprogramowania typu ransomware o nazwie Ryuk. W efekcie cała sieć została zablokowana, uniemożliwiając pracę przez 30 godzin - mimo że odpowiedni personel niemal od razu zareagował na atak.

Wszystko zaczęło się "tradycyjnie", jak na atak ransomware przystało - jeden z pracowników portu kliknął w link w przesłanym e-mailu. W ten sposób oprogramowanie przedostało się na komputer, następnie zarażając niemal wszystkie urządzenia podłączone do tej samej sieci, w tym systemu monitorowania. Hakerzy uzyskali więc do niej dostęp, szyfrując zawartość.

Czytaj więcej na komputerswiat.pl

USA ostrzegają statki na Bliskim Wschodzie przed działaniami Iranu

USA ostrzegają statki na Bliskim Wschodzie przed działaniami Iranu

Rząd amerykański ostrzegł we wtorek statki przebywające na bliskowschodnich szlakach wodnych o kluczowym znaczeniu dla światowych dostaw surowców energetycznych, że istnieje „możliwość działań Iranu przeciwko interesom morskim USA” w tym regionie.

Urząd administracji morskiej Stanów Zjednoczonych wydał ostrzeżenie, powołując się na rosnące napięcie związane z atakiem rakietowym sił USA, w którym zginął w Bagdadzie w ubiegłym tygodniu dowódca elitarnych sił irańskich Al-Kuds generał Kasem Sulejmani. Władze Iranu oświadczyły, że Sulejmani zostanie pomszczony.

Czytaj więcej na bankier.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

Dramatyczna akcja ratunkowa ze statku, który utknął na skałach.

W życie wchodzi nowela ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki

W życie wchodzi nowela ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki wchodzi w życie 1 stycznia br. Nowe przepisy mają m.in. chronić morskie ekosystemy czy zapobiegać wprowadzaniu groźnych dla człowieka bakterii chorobotwórczych z wód balastowych statków.

Przepisy opracowano, by wprowadzić wymogi międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (konwencji BWM), przyjętej w Londynie 13 lutego 2004 r.

Nowela określa m.in. do których statków stosuje się przepisy dotyczące postępowania z wodami balastowymi, a także standardy postępowania z wodami balastowymi (chodzi m.in. o zakaz zrzutu wód balastowych na polskich obszarach morskich, chyba że wody te zostały poddane obróbce zgodnie ze standardami określonymi w konwencji BWM). Przepisy będą też odnosić się do odbioru osadów ze zbiorników balastowych w stoczniach i terminalach, gdzie odbywa się czyszczenie i naprawa zbiorników balastowych.

Czytaj więcej na teraz-srodowisko.pl

Zatonął statek. Dramat na Morzu Barentsa

Zatonął statek. Dramat na Morzu Barentsa

Statek rybacki z Norwegii zatonął na Morzu Barentsa po zmaganiach z trudnymi warunkami pogodowymi. Udało się uratować 12 członków załogi. Nikomu nic się nie stało. Statek był stosunkowo nowy, oddano go do użytku rok temu.

28 grudnia w sobotę około godziny 11.00 otrzymały informacje, że statek rybacki „Fay” przechylił się na Morzu Barentsa. 21-metrowa jednostka utknęła niedaleko Honningsvag przy północnym wybrzeżu Norwegii.

Czytaj więcej na o2.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź