seaman
seaman - all about work at sea

dotpay
geotrust

Rosja dopuszcza się piractwa na morzu

Rosja dopuszcza się piractwa na morzu

Rosja zachowuje się nie tylko jak państwo-terrorysta, ale też jak kraj-pirat. Działania Kremla na Morzu Czarnym, czyli siłowe zatrzymywanie statków, w tym ze zbożem i blokowanie dostępu na ukraińskie wody wyczerpują znamiona piractwa - ocenił deputowany do parlamentu Ukrainy Rustem Umerow. 

Deputowany podkreślił, że większość firm, które wywożą zboże z okupowanych terytoriów na południu Ukrainy, kierując się m.in. do portów w Turcji, należy do Rosjan. - Nie znam dokładnego wolumenu zboża wykradzionego (drogą morską) - możliwe, że było tam do 30 tys. ton ziarna. (...) Wiemy jednak na pewno, że nie dokonują tego państwowe tureckie podmioty. To prywatne spółki, które mogą należeć do obywateli Turcji, ale większość z nich jest własnością obywateli Rosji - oświadczył polityk.

Czytaj więcej na wiadomosci.radiozet.pl

Gratka dla miłośników statków

Gratka dla miłośników statków

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co oznacza tajemniczy skrót ro-ro? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę 14 modeli statków w skali nawet 1:100, zorganizowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycja będzie prezentowana w ładowni statku-muzeum “Sołdek” do 30 października.

Pokazywane na wystawie modele to wierne, pomniejszone kopie rzeczywistych jednostek budowanych w Stoczni Gdynia S.A. do roku 2002. - Modele zostały wykonane w dużych skalach: 1:100 oraz 1:200. W związku z tym posiadają wyjątkowe walory edukacyjne. Zawierają dużo elementów szczegółowych. Zwiedzający mogą je obejrzeć z prawie każdej strony: od strony dziobu, burt i rufy - powiedział dr Jan Tymiński z Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Czytaj więcej na gdansk.pl

Norweski wycieczkowiec uderzył w górę lodową

Norweski wycieczkowiec uderzył w górę lodową

Podczas rejsu na lodowiec Hubbard na Alasce statek Norwegian Cruise Line został pochłonięty przez gęstą mgłę. Z powodu ograniczenia widoczności statek wszedł w kolizję z niewielką górą lodową.

W sobotę 25 czerwca statek Norwegian Cruise Line podczas rejsu na lodowiec Hubbard uderzył w małą górę lodową. Armator poinformował znajdujących się na statku gości o odwołaniu dalszej części rejsu. Kapitan statku ogłosił tę decyzję w poniedziałek, kiedy jednostka była zadokowana w Juneau na Alasce.

Czytaj więcej na o2.pl

Film na niedzielę

Film na niedzielę

BARTech WindWings by Yaramarine Technologies

Słynna pływająca restauracja poszła na dno

Słynna pływająca restauracja poszła na dno

Słynna barka-restauracja Jumbo, jedna z największych atrakcji turystycznych Hongkongu, zatonęła na Morzu Południowochińskim. Kultowa barka w ciągu blisko 50 lat swojej działalności w Hongkongu gościła m.in. brytyjską królową i Toma Cruise’a. Pływająca restauracja została zamknięta na początku pandemii COVID-19.

Pojawiła się też w kilku filmach, w tym w jednym o przygodach Jamesa Bonda. Restauracja od lat borykała się z problemami finansowymi i nie przetrwała pandemii COVID-19.

Czytaj więcej na money.pl

Takiego statku jeszcze nie było. Oto system WindWings

Takiego statku jeszcze nie było. Oto system WindWings

Transport morski nie należy do najbardziej ekologicznych. To niebawem ma się odmienić na lepsze za sprawą nowatorskich technologii takich jak WindWings.

Ekolodzy podają, że 80% wszystkich towarów na świecie jest transportowanych przez flotę ponad 50 tysięcy statków. Wykorzystują one szczególnie brudne paliwo, jakim jest mazut. Szacuje się, że to tanie paliwo odpowiada za ponad 2% globalnej emisji dwutlenku węgla i od 10% do 15% światowych emisji tlenku siarki i podtlenku azotu, które stanowią ogromne zagrożenie również dla zdrowia ludzi.

Czytaj więcej na geekweek.interia.pl

Kosmiczny statek w Szczecinie

Kosmiczny statek w Szczecinie

121-metrowy statek "Canopee", który przetransportuje przez Atlantyk rakietę Europejskiej Agencji Kosmicznej Ariane 6, to w tej chwili jeden z najbardziej intrygujących widoków w Szczecinie. Kadłub budowanej w prywatnej stoczni jednostki, właśnie został pomalowany.

O tym ciekawym pod każdym względem statku, informowaliśmy już na szczecin.wyborcza.pl. Statek „Canopee" buduje prywatna Partner Stocznia w Szczecinie , która działa na części terenu dawnej papierni „Skolwin".

Czytaj więcej na szczecin.wyborcza.pl

REKLAMY GOOGLE
Regulamin  | Polityka prywatności  | Pliki cookies  | Płatności  | Reklamy  | Kontakt
strony internetowe łódź